Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Leylekler Türkiye'yi terkediyor

13 Aralık 2008 / 11:15
Gençoğlu, baharın ve bolluğun müjdecisi leyleklerin sayısının Türkiye'de her geçen gün azaldığını söyledi.
Kuş Araştırmaları Derneği (KAD) Eğitim Sorumlusu Gülden Atkın Gençoğlu, Anadolu'da efsanelere konu olan, adına Osmanlı döneminde "Vakf-ı Gureba-ı Laklakan" adlı vakıf kurulan, baharın ve bolluğun müjdecisi leyleklerin sayısının Türkiye'de her geçen gün azaldığını söyledi.
Gencoğlu, leyleklerin yüzde 74'ünün her yıl Türkiye üzerinden Avrupa ve Afrika kıtaları arasında göç ettiğini, Türkiye'de üreyen leylek nüfusunun 15-35 bin arasında olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

Henüz leyleklerle ilgili Türkiye genelini kapsayacak bir çalışmanın yapılmadığını belirten Gençoğlu, "Ne yazık ki son yıllarda Avrupa'da leyleklerin sayıları artarken, Anadolu'da hızla azalıyor. Eğer gerekli önem verilirse Türkiye, Avrupa'daki en büyük üreyen leylek nüfusuna sahip ülkelerden biri olabilir" dedi.

Leyleklerin yaşadıkları ortamın niteliğini ortaya koyduğu için "gösterge tür" olarak kabul edildiğini vurgulayan Gençoğlu, "yani, leyleklerin daha önce geldiği alana gelmemesi, o alanın doğal yapısının bozulduğunu gösteriyor. Dolayısıyla leylek üzerine yapılacak her türlü çalışma ekosistemin korunmasına katkı sağlar. Ayrıca, leylekler kolayca gözlemlenebilen ve insanlar tarafından sevilen bir kuş olduğu için doğa koruma çalışmalarında etkin rol oynayabilir" diye konuştu.
Bu haber toplam 2362 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri