Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lira'nın "Y"si Kalkacak

04 Temmuz 2008 / 12:40
Merkez Bankası TL’ye dönüş için düğmeye bastı.
stanbul Finans Merkezi Projesi kapsamında iki yıl içinde merkezini İstanbul’a taşıması planlanan Merkez Bankası, Türk parası üzerindeki ‘Yeni’ ibaresini kaldırmak için düğmeye bastı. TL’ye dönüşte sadece baskı maliyetinin 100 milyon doları bulması bekleniyor. Merkez Bankası yönetimi, 1 Ocak 2009’da piyasaya çıkacak olan Türk Lirası banknot ve madeni paranın kamuoyuna tanıtımına ilişkin görevlendirdiği Bersay İletişim Danışmanlık Şirketi ile kampanyanın ayrıntılarını belirledi.

1 MİLYON DOLARLIK TANITIM

Bersay İletişim Şirketi ile bir süredir tanıtım toplantıları yapan Merkez Bankası, paraların tanıtım kampanyasının 1 milyon dolara mal olmasını kararlaştırdı. YTL’nin tanıtım için düzenlenen kampanya ise yaklaşık 750 bin dolara mal olmuştu. Eğer, 1 milyon dolarlık tanıtım bütçesi yeterli gelmezse, tanıtım için ek ödenek aktarılacak.

SLOGAN: FARKINDA MISINIZ

Kampanya kapsamında alınan karar uyarınca, kampanyadan önce danışman şirket bir araştırma yaparak, Türk Lirası’nın 2009 yılı başında uygulamaya geçeceği konusunda, halkın ne kadar bilgisi olduğunu ölçecek. Bunun ardından da, kampanyaların yönü belirlenecek. Anket çalışmasında çıkan bilgiler doğrultusunda, kampanyalara ağırlık verilecek. Kampanyanın da sloganı, ‘Farkında mısınız? TL’ye geri dönüyoruz’ olacak.

CAMİLERDE ANLATILACAK

TL’ye dönüş kampanyası için, tanıtım filmleri, broşürler, afişler hazırlanacak. Tanıtımlarda, TL’ye geri dönüldüğüne vurgu yapılacak. Milli Piyango’nun çekişlerinde, PTT postalarında tanıtım logoları kullanılacak. Kısa filmlerle, dönüş halka anlatılacak. Ayrıca, camilerde ve okullarda da piyasaya sürülecek TL’ler hakkında bilgiler verilecek. Görme engelliler içinde tanıtım kitapçıkları hazırlanacak. Ayrıca, tanıtım broşürleri Türkiye’ye gelen kişilerde düşünülerek, İngilizce olarak da basılacak.

KAMPANYA EYLÜL’DE

TL’ye dönüş kampanyasının eylülde başlaması planlanıyor. Merkez Bankası tarafından düzenlenecek bir toplantı ile yeni madeni paralar ve banknotlar kamuoyuna tanıtılacak. Yılın son üç ayında ise, tanıtım faaliyetleri ile halkın 1 Ocak’ta piyasaya çıkacak olan TL’ler hakkında bilgi verilecek.

Öte yandan, 1 Ocak’ta piyasaya sürülecek olan ve üzeride ‘Yeni’ ibaresi olmayan Türk Lirası’nın maliyetinin de 75 ile 100 milyon dolar arasında olması bekleniyor. Madeni paralarının maliyetinin 50 milyon dolar, banknotların maliyetinin de en az 25 milyon dolar olacağı hesaplanıyor. Darphane Genel Müdürlüğü’nün ve Merkez Bankası’nın piyasaya sürülecek olan TL’lerle ilgili basım işlemlerini başladığı bildirildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri