Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Livni'den Erdoğan'a Cevap

17 Ocak 2009 / 10:42
Başbakan Erdoğan'ın 'İsrail BM kapısından nasıl giriyor?" sorusuna İsrail Dışişleri Bakanı Livni'den cevap geldi. Livni tepkiyi kamuoyu baskısına bağladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Başbakan Erdoğan'ın, "İsrail BM kapısından nasıl giriyor?" sözlerine cevap olarak, özellikle Arap ve Müslüman dünyasında liderlerinden bir şeyler yapmasını bekleyen bir kamuoyu olduğunu, liderlerin bu kamuoyu karşısında olamayacaklarını ve bunu anlayabildiğini söyledi.

Washington'a gelerek ABD ile Gazze'ye silah akışının önlenmesi konusunda mutabakat zaptı imzalayan İsrail Dışişleri Bakanı Livni, daha sonra Ulusal Basın Kulübü'ne geçerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazeteci Başbakan Erdoğan'ın AK Parti Genel Merkezi'nde yaptığı, "BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını bu denli hiçe sayan, yok kabul eden, uygulamayan bir ülke, BM kapısından içeri nasıl giriyor?" şeklindeki açıklamalara Livni'nin tepkisini sordu.

Soruya cevap veren Livni, "İsrail uluslararası toplumla aynı değerleri paylaşmaktadır. İsrail, uluslararası toplumun, ABD de dahil BM'nin saygın üyelerinin yaptığı şeyleri yapıyor, terörle mücadele ediyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde terörle savaşan farklı koalisyonlara sahibiz. İsrail uluslararası toplumdan kendisine yardım etmesi için asker göndermesini talep etmedi.
Biz uluslararası toplumdan sadece ne yaptığımızı anlamasını istedik. Özellikle Arap ve Müslüman dünyasında olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde liderlerinden bir şeyler yapmasını isteyen bir kamuoyu var, bunu anlayabiliyorum. Bu liderler kamuoyuna karşı olamazlar ve dünyanın çeşitli bölgelerinden bu çağrıları duyuyoruz. İsrail'in şu an yaptığı şey, Ortadoğu'da İsrail'in varlığını kabul edemeyenlerden Yahudi milletinin vatanını savunmasıdır" şeklinde konuştu.

tevhidhaber

Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri