Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Batı, Müslüman bilimadamlarıyla yüzleşiyor

22.01.2010 17:59
7.yy'dan bu yana görmezlikten gelinen Müslüman bilim adamalarının eşsiz icadları Londra'da ki Bilim Müzesi'nde sergilenmeye başladı. Amaç Batı dünyasına farkındalık sağlamak.

 

İngiltere’de, Avrupalı bilim adamlarının Müslüman meslektaşlarına bir borcu olarak kabul ettikleri; su pompaları ve kan dolaşımından mühendislikten haritacılığa kadar Müslüman bilim adamları tarafından icat edilen birçok yeniliği gösteren serginin açılışı dün gerçekleşti.

‘1001 Buluş: Dünyamızdaki Müslüman mirasın keşfi’ adlı serginin amacı Avrupa tarihi tarafından çoğunlukla 7. Yy’dan bu yana görmezlikten gelinen Müslüman bilim adamları tarafından geliştirilen astronomi, matematik, mimari, tıp ve mühendislik alanlarını kapsıyor.

Serginin organizatörü olan Profesör Professor Salim Al-Hassani “Yeni global dünyaya doğru gittiğimiz şu zamanlarda sahip olduğumuz bütün kültür ve ırklara saygı duymalı ve destek göstermeliyiz” dedi.

Al-Hassani, ‘Eğer kendi kültürün dışında kalan diğer kültürlerin desteğini görmezden gelirsen bu kişiye kibirlilik duygusu verecektir ve bu da tehlikeli bir durumdur’ dedi.

Sergi’de Kuzey Afrika’dan Çin’e kadar MS. 700 den 1700 yılları kapsayan yüzlerce el yazması eserini de ziyaretçilere sunuyor.

Bilim Müzesi direktörü Profesör Chris Rapley, “Hıristiyan dünyası ortaçağın karanlığını yaşarken Müslüman dünyası bilginin ışığını elinde tutuyordu” dedi.
Sergi organizatörleri serginin Müslüman dünya ve batı dünyasının birbirini anlamsında destek olacağını umut ediyor.

‘1001 Buluş: Dünyamızdaki Müslüman mirasın keşfi’ sergisi Londra’nın Bilim Müzesi tarafından misafir ediliyor ve sergi 21 Haziran’dan 25 Nisan’a kadar devam edecek.

TİMETURK

Bu haber toplam 1672 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri