Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Londra'da Gizemli Böcek

15 Temmuz 2008 / 12:50
Londra Doğa Tarihi Müzesi uzmanları, müze bahçesinde görülen kırmızı siyah renkli böceklerin yeni bir tür olup olmadığını araştırıyor.
Müzede 28 milyondan fazla böcek türü bulunduğunu kaydeden müze yetkilisi Max Barclay, ilk kez geçtiğimiz yıl Mart ayında tespit edilen pirinç tanesi büyüklüğündeki böceklerin daha önce keşfedilmemiş bir tür olma ihtimalinin zayıf olduğunu ancak yine de böyle bir ihtimalin bulunduğunu söyledi.

Barclay, son üç aydır müze bahçesindeki çınar ağaçlarının dibinde türeyen ve Londra Parkı'nda da görülen böceklerin müzede bulunan koleksiyondaki böceklere benzemediğini ifade etti. Barclay, "Müzenin bahçesinde yeni bir tür bulabileceğimizi sanmıyorum. Bu tür böcekleri tropik yağmur ormanlarında görebiliriz fakat Londra'nın merkezinde bulabileceğimizi sanmıyorum" dedi.

Barclay, "İngiltere'nin soğuğunda da hayatta kalıp kalamayacaklarını görmemiz gerekiyor. Eğer bunu başarabilirlerse o zaman ne olduklarını çözmemiz gerekecek" dedi.

Sözkonusu böcekler, Avrupa'nın merkezinde bulunan ama daha parlak kırmızı olan ve gürgen ağaçlarında yaşayan "arocatus roeselii" türü böcekleri andırıyor.

Bu arada entomolojistler yeni gördükleri bu böceklerin roeseliilerle aynı familyadan olduğunu ancak yeni bir tür olarak kabul edilebileceğini söyledi
Kaynak:
Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri