Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Londra'dan Bush'a ayakkabılı tepki

19 Aralık 2008 / 18:38
ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin gözaltında tutulmasını protesto eden göstericiler, Bush'a ayakkabı gönderdi.

Başkent Londra'daki Amerikan elçiliği önünde toplanan Savaşa Karşı olan Medya Çalışanları (Media Workers Against the War) ile Savaşı Durdurma Koalisyonu (Stop the War Coalition) çalışanlarına bazı Iraklı gazeteciler de destek verdi. Elçilik önüne konulan büyük bir kutuya onlarca ayakkabı dolduran protestocular, kutunun üzerine Washingnton'da bulunan Beyaz Saray adresini yazarak kutunun yılbaşı hediyesi olarak George Bush'a gönderilmesini istedi. Ellerinde Bush'a ayakkabı fırlatılması anını fotoğraflayan ve Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin üzerinde bulunduğu pankartlar taşıyan göstericiler, sık sık "Bush ve Brown teröristtir" sloganını attı.

Göstericiler adına bir konuşma yapan bir yetkili, meslektaşları olan Iraklı gazeteci El Zeydi'nin serbest bırakılmasını istediklerini belirterek, Bush'a atılan ayakkabının ise sadece El Zeydi'nin değil Iraklı vatandaşların çoğunluğunun arzu ettiği bir davranış olduğunu söyledi. Yine gösteri sırasında elinde ayakkabı ile kızgınlığını ifade eden Nidhal Ail Shbib adlı Iraklı bir gazeteci, Bush ve Brown'un binlerce Irak halkını yok ettiğini söyledi.

Bu arada geniş güvenlik önlemlerinin alındığı elçilik önünde gerçekleşen gösterinin sonunda George Bush'a iletilmek üzere Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin serbest bırakılması talebini içeren bir mektup elçilik görevlilerine teslim edildi.


(CİHAN)

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri