Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lübnan, tedbirleri kaldırdı

15 Mayıs 2008 / 09:32
Lübnan hükümeti, Hizbullah'a karşı aldığı tedbirleri kaldırdı.

Başbakan Fuad Sinyora Hükümetince yapılan açıklamada, barışın korunması ve Lübnan'daki siyasi krizin çözülmesi için Arap Birliği'nin ara buluculuk çabalarına kolaylık sağlama yönünde bir adım atıldığı belirtildi.

Açıklamadan saniyeler sonra, Beyrut'un Hizbullah'ın kalesi olan güneyinde kararı kutlamak için havaya silahlarla ateş açıldı.

Hükümet, geçen hafta başında, Hizbullah tarafından kullanılan bir telekomünikasyon ağının yasa dışı olduğunu ve devlet güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, bununla ilgili soruşturma başlatılacağını açıklamıştı. Hükümet ayrıca, Hizbullah'la bağlantısı olduğu gerekçesiyle Beyrut havalimanı güvenlik şefini görevden alma kararı almıştı.

Hükümetten, örgüt aleyhindeki kararları geri çekmesini isteyen Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah, kararın savaş ilanı olduğunu belirterek, savaşçılarını Beyrut sokaklarına çıkarmıştı.

Hizbullah'ın Beyrut'un batısının kontrolünü ele geçirmesine kadar giden şiddetli çatışmalarda 54 kişi hayatını kaybetmişti.

Lübnan ordusu Cumartesi günü, hükümetin havaalanı güvenlik şefinin görevinden alınmasına yönelik talebinin geri çevrildiğini, İran'ın yardımlarıyla kurulduğu iddia edilen telekomünikasyon şebekesindeki faaliyetlerin de ordu gözetiminde sürdürüleceğini açıklamıştı.

Bunun üzerine Hizbullah, başkentteki silahlı mevcudiyetine son vereceğini bildirmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri