Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lübnanlı alim Yeken vefat etti...

13.06.2009 21:31
Lübnanlı Müslüman düşünür Fethi Yeken'in vefat ettiği açıklandı. İslami hareketler uzmanı olan Yeken'in kitapları Ravza yayınları tarafından külliyat halinde basıldı
Lübnanlı ünlü Müslüman düşünür Fethi Yeken'in bugün 16:45'te vefat ettiği açıklandı. İslami Eylem Cehpesi'nden yapılan açıklamada cenaze işlemlerinin yarın yapılacağı bildirildi. Bugün yoğun bakıma alınan Yeken'in akşam üstü vefat ettiği belirtildi. Lübnan "İslami Eylem Cephesi" lideri olan Fethi Yeken, çağımızdaki önemli İslami hareket uzmanlarından biri olarak biliniyor.

Fethi Yeken kimdir?

3 Mayıs 1933 yılında Lübnan'ın Trablus şehrinde doğan Yeken, El-Lasilki Fakültesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Doktorasını İslami ilimler ve Arap dili edebiyatı üzerine yaptı. Mısır İhvanı Müslimin hareketinin Lübnan kolu olan Cemaati İslami'yi kurdu. 1992 yılında milletvekili olduktan sonra Cemaatin liderliğini bıraktı. 1996 yılına kadar mecliste bulundu. Daha sonra eşi Muna Haddad'ın kurduğu Canan Üniversitesi'nde ders vermeye devam eden Yeken, geçtiğimiz yıllarda Lübnan'da yaşanan olayların ardından Cemaati İslami'den ayrılıp "İslami Eylem Cephesi"ni kurdu. Yeken önderliğindeki bu hareket Hizbullah’a destek veren sünni cemaatlerin başında geliyor. Yeken’e göre Hizbullah’ın Beyrut eylemi ABD işbirlikçilerine ve direniş karşısındaki herkese verilmiş bir ders niteliğindedir. Yeken’in yardımcısı Şeyh Abdunnasır Cebri ise Lübnan’da olan bitenlerin mezhepçilikle hiç alakası yok. Olay bölgeyi mezhep ve etnik temelde devletlere bölmek isteyen ABD-İsrail çizgisiyle Afganistan, Pakistan ve İran’dan başlayarak Irak, Lübnan ve Filistin’e oradan Somali ve Sudan’a kadar uzanan direniş ve Cihad çizgisi arasındaki siyasi çekişmeden ibarettir.

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri