Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lübnan'da Türkiye için bomba iddia

16.06.2010 00:32
Lübnan gazetesi öyle bir iddia ortaya attı ki eğer doğruluğu gerçekleşirse Türkiye, İsrail'e geri adım attırmış olacak!

 

Lübnan’da yayımlanan Ed-Diyar gazetesi, Türkiye ve İsrail arasında imzalanacak bir anlaşma uyarınca, Gazze'ye giren tüm insani yardımın denetlenmesi sorumluluğunun Türkiye'ye verileceğini iddia etti.

Ankara ile Tel Aviv arasında yaşanan gemi krizinin ardından üzerinde görüşülmeye başlanan anlaşmaya göre, Gazze’ye giren tüm insani yardımı Türkiye denetleyecek. Anlaşma kapsamında Türkiye ayrıca, Gazze'ye giriş yapan para ve silahın Hamas'a yöneltilmesine engel olunması konusunda da taahhütte bulunacak.

TÜRKİYE'YE ARABULUCUK ROLÜ

Gazete Arap diplomatik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bu durumda Türkiye’nin Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasında anlamlı bir rol oynayabileceğini ve böylece gelecekte İsrail ile Arap dünyası arasında arabulucu rolü üstlenebileceğini belirtti.

Tel Aviv yönetimi tarafından abluka altında tutulan Gazze'de, Mısır kontrolündeki Refah Sınır Kapısı hariç tüm geçiş noktalarının kontrolü İsrail'de bulunuyor.

BLAİR'DEN ABLUKA AÇIKLAMASI

İngiltere eski Başbakanı ve Orta Doğu Dörtlüsü'nün Temsilcisi Tony Blair dün yaptığı açıklamada, İsrail'in birkaç gün içerisinde Gazze'ye yönelik ablukayı yumuşatmasının beklendiğini söylemişti. Blair, bu konuda kurulacak sistemin Ramallah'taki Filistin yönetimi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gözetiminde olmasının beklendiğini ifade etmişti.

İsrail geçtiğimiz hafta Gazze'ye kahve, cips ve tıraş köpüğü gibi malzemelerin geçişine izin vermişti

Bu haber toplam 2284 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri