Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tıkla LYS sonucunu öğren!

15.07.2010 11:23
Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları sonuçları açıklandı.

Sınavları düzenleyen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sınav sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıylaYÖK'te basın toplantısı düzenliyor. 

Yarımağan, bu yılki sınavda sıfırın altında puan alan 10'binin üzerinde aday bulunduğunu söyledi.

Yarımağan'ın verdiği bilgilerden bazı önemli satırlar: 

215 bin aday her üç puan türünde 180 barajını geçti. 

Kızların hem başarıları hem de sayıları erkeklerden daha fazla...

Ancak kızların sayısı daha fazla olmasına rağmen Türkçe-Sosyal grubunda erkeklerin başarısı daha fazla...

Adaylar, sınav sonuçlarını aşağıdaki adresleden öğrenebilir

ADRES 1

ADRES 2

Sınava giren ve sınavı geçerli sayılan tüm adaylara LYS Sınav Sonuç Belgesi gönderilecek. Bu belgede adayın her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı, LYS puanları ve başarı sıraları, OBP ve AOBP'leri, yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacak. Sınav sonuç belgesinde bir adayın yerleştirmede kullanılmayacak olan puanları yer almayacak.

ÖSYM, LYS'yi 19-20 ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde toplam 5 oturumda gerçekleştirmişti. LYS-1 Matematik Sınavı'na 601 bin; LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı'na 276 bin 900; LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı'na 635 bin; LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı'na 349 bin 100; LYS-5 Yabancı Dil sınavı'na 31 bin 300 aday katılmıştı.

LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alındı. Bir adayın katıldığı sınavlarda yer alan her test için bir standart puan hesaplandı. Bu standart puanlar, testlerin ağırlık oranları kullanılarak Ağırlıklı LYS (ALYS) puanları hesaplandı. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturuldu.

LYS'de 180 ve üzerinde puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih yapmaya hak kazanacak.

Sınavı kazanarak tercih listesi hazırlayan adaylar, tercih formlarını 26 Temmuz-6 Ağustos arasında teslim edecekler.
 

Bu haber toplam 3348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri