Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O İslam'a hayatını adadı

13.11.2009 18:56
Son devrin gönül sultanlarından Mehmed Zahit Kotku Hazretleri anılıyor.

Yıllarca Fatih'teki İskender Paşa Camii'nde vaaz ve irşad görevlerinde bulunan Zahit Kotku Hazretleri, vefat yıldönümünde hayır ve dualarla yad ediliyor.

13 Kasım 1980'de İstanbul'da vefat eden Kotku Hazretleri, başta geçtiğimiz yıllarda Avustralya'da hayatını kaybeden Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi olmak üzere, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Necmeddin Erbakan, Korkut Özal gibi kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok kimseyi yetiştirmiş bir alim olarak tanınıyor.

HAYATINI İSLAM'A ADADI
1897 yılında Bursa'da doğan Mehmed Zahid Kotku, ortaöğrenimini Maksem İdadîsi ve Bursa Sanayi-i Nefîse Mektebi'nde tamamladı. Kotku Hocaefendi, I. Dünya Savaşı'nda yıllarca askerlik yaptı. Askerlik görevi sonrası Şeyh Ömer Ziyaeddin Efendi'yle tanışan Zahid Kotku Hazretleri çeşitli camilerde Ramûzü'l-Ehadîs, Hizb-i A'zam, Delail-i Hayrat ve Kasîde-i Bürde gibi kitapları okuttu. 

1958 senesinden vefatına kadar olan süreçte İskender Paşa Camii'nde verdiği sohbetlerle halkı irşad eden Zahid Kotku Hazretleri, hayatı boyunca çevresindekilere İslam hakikatlerini anlattı. Sohbetlerinde Müslümanların birlikte hareket etmelerinin önemine değinen Zahid Kotku Hazretleri, son yıllarını rahatsızlıklar içinde geçirdi.

VEFAT ETTİĞİ YIL HACC'INI İHMAL ETMEDİ
Hac vazîfesini güçlükle îfa edip, sevgili Peygamberimizin kabr-i şerîfini ziyaret ettikten sonra Kasım 1980'de ağır hasta olarak İstanbul'a dönen Kotku Hazretleri, Hac'dan dönüşünden bir hafta sonra 13 Kasım'da vefat etti. Cenaze namazı Mahmud Ustaosmanoğlu tarafından kıldırılan Zahid Kotku Hazretleri'nin beş ciltlik Tasavvufî Ahlak adlı eseriyle Dua Mecmuası, Cennet Yolları ve Müminlere Vazlar isimli basılmış eserleri bulunuyor. 

Bu haber toplam 7014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri