Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maaş Dengesizliğinin böylesi

24 Ağustos 2008 / 04:23
Eşit işe eşit ücret çalışması kapsamında verilen ek ödemelerin, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki (MEB) yöneticileri kapsamadığı ortaya çıktı.

HER YERDE AYNI

Ek zamlardan MEB'e bağlı şube müdürleri ve milli eğitim müdürleri gibi yöneticilerin yararlanamaması nedeniyle, bir şube müdürü ile memur aynı maaşı almaya başladı. Okul müdürü ortalama 2 bin 100 YTL maaş alırken, ilçe milli eğitim müdürlerinin maaşı bin 600 YTL'de kaldı. Bakanlığa bağlı merkez ve taşra teşkilatındaki şef ve üst kademelerde bulunan personele 'ek ders ücreti' aldıkları için ek zam verilmediği belirtiliyor.

MAAŞLARI AZALDI

Şef, şube müdürleri, milli eğitim müdür ve müdür yardımcıları yapılan ek ödemeden yararlanamadığı gibi, Temmuz 2008 ayı itibarıyla vergi diliminin yüzde 15'den yüzde 20'ye çıkması sonucu maaşlarında azalma yaşadı. Ocak'ta yapılan 40 YTL'lik artış, verginin yüzde 5 puan artması sonucu 50 YTL olarak geri alındı. Şube müdürleriyle memur maaşı neredeyse eşitlendi. Şube müdürü ile ilçe milli eğitim müdürü maaşları arasındaki fark 55 YTL seviyesine düştü. Hatta, 3 ve 4. dereceden maaş alan teknisyenlerin maaşları, şef maaşının üzerine çıktı. Maliye Bakanlığı'nda da şube müdürlerine tazminat aldıkları için ek zam verilmedi.

Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri