Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekli maaşları için flaş açıklama

19.10.2009 17:30
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer emekliler arasındaki maaş dengesizliğinin giderilmesi konuşunda konuştu.
1)ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI DİNÇER:

EMEKLİLER ARASINDAKİ MAAŞ DENGESİZLİĞİ İÇİN YAPABİLECEĞİMİZ ŞEY NE İSE ONU YAPACAĞIZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer emekliler arasındaki maaş dengesizliğini giderilmesi konusunda popülist davranmayacaklarını belirterek, "Bir kriz sürecinden geçiyoruz. Bu süreç içerisinde insanlarımızın hayal kırıklığına uğramasını ve bu alanda beklentilerinin gerçekleşmemesi halinde duygusal bir şekilde zedelenmelerini arzu etmeyiz. Yapabileceğimiz şey ne ise onu yapacağız" dedi. Dinçer, ülkedeki işsizlerin yüzde 95 ile 98'inin hiçbir işi iyi yapamadıkları için işsiz olduklarını söyledi.

Düzce Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Sosyal Güvenlik Programı ve bakanlığına bağlı kuruluşlarda incelemelerde bulunmak üzere Düzce'ye gelen Ömer Dinçer, ilk olarak Düzce Valisi Bülent Kılınç'ı makamında ziyaret etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Dinçer, emekliler arasındaki maaş dengesizliğinin giderilmesi konusundaki çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yapılan hesapları doğru bulmadığını söyleyen Dinçer, "Doğrusu şunu açıkça söylemekte ben yarar görüyorum. Gazetelerimizde bazı hesaplar yapılıyor, artış oranlarıyla ilgili, yahut da miktarlarıyla ilgili bir takım hesaplar yapılıyor. Tabi bu hesapları gazeteci arkadaşlar bir takım hesaplar üzerinden ya da tahmini olarak yapıyorlar. Biz emeklilerimizin içinde bulunduğu durumu biliyoruz. Onların varsa mağduriyetleri bunları gidermeye çalışıyoruz. Özellikle sistem içerisindeki bir takım dengesizlikler, adaletsizlikler varsa, bunun için ne yapabileceğimize dair araştırma yapıyoruz. Ama bu konuda bu yapılan hesapların doğru olmadığını ve bizden kaynaklanmadığını da bilmenizi istiyorum. Çünkü bu yapılan hesaplarla alakalı olarak, emeklilerimizin gerçekçi olmayan beklentilere sürüklenmesini ben doğru bulmuyorum" dedi.

Dinçer popülist davranmayacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Biz bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmada sorunlarımızı göreceğiz. Gerçekçi bir şekilde hesap yapacağız ve bu konuda popülist davranmayacağız. Sizde biliyorsunuz, aslında biz bundan birkaç ay önce orta vadeli programımızı açıkladık. Orta vadeli programımızda bu ülkenin önümüzdeki 3 yıllık süreç içerisinde nasıl bir iktisadi perspektifle yaşayacağını, bu konudaki harcamalarımızı, hangi yaklaşımla ele alacağımızı beyan ettik ve toplumla paylaştık. Daha da önemlisi biz bir kriz sürecinden geçiyoruz. Bu süreç içerisinde insanlarımızın hayal kırıklığına uğramasını ve bu alanda beklentilerinin gerçekleşmemesi halinde duygusal bir şekilde zedelenmelerini arzu etmeyiz. Yapmaya çalıştığımız şey tekrarlıyorum, biz bu sorunun üzerinde çalışıyoruz, gerçekçi davranacağız, kaynaklarımızla sorunumuz arasında irtibat kurucağız ve yapabileceğimiz şey ne ise onu yapacağız"

Bakan Dinçer bu çalışmaların yılbaşından önce tamamlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dinçer, Valilik ziyaretinin ardından Düzce Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Sosyal Güvenlik Programı'nın açılışına katıldı. Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu tarafından karşılanan Dinçer, öğrencilere ilk dersi vermek üzere kürsüye geldi. Heyecanlı olduğunu belirten Dinçer, heyecanının kendi mesleğiyle alakalı ve toplumun tamamını ilgilendiren bir konuda ilk defa bir programın açılıyor olmasına bağladı.

İŞSİZLERİMİZ HİÇBİR İŞİ İYİ YAPAMADIKLARI İÇİN İŞSİZ

Programı açanları tebrik eden Dinçer, "Dünyamız giderek yoğun bir rekabet içerisine giriyor. Bir kere her şeyden önce 'ne iş olursa yaparım' devri bitti. Bizim önemli sorunlarımızdan bir tanesi mesleksizlik sorunudur. Şuna canı gönülden inanıyorum, aslında bir işi en iyi yapan, hadi vazgeçtik, bir işi iyi yapan hiç kimse işsiz kalmaz bu dünyada.

Bizim ülkemizde de öyledir. Bizim işsizlerimizin yaklaşık olarak yüzde 95 ve 98'i aslında hiçbir işi iyi yapamadıkları için işsiz. Öyleyse farklılaşmak ve bir işi iyi yapar hale gelmek, çok önemli durumlardan bir tanesidir. Sosyal Güvenlik bölümü açmak ve Sosyal Güvenlik bölümünde okuyor olmak, bu gün stratejik tabiriyle aslında iyi bir konum seçmek demektir. İyi bir konumlama yapılmış. Bizim insanlarımızın hemen hemen hiç birisi belirli bir mesleği iyi bilmek üzerine eğitilmiyor. Meslek yüksek okulundan mezun olanlar bile, meslek liselerinden mezun olanlar dahi aslında masa başı iş istiyorlar. Hiç kimse iyi bir kaynakçı ustası olmayı, iyi bir duvar ustası olmayı, seramikçi olmayı, sıhhı tesisat ustası olmayı hayal etmiyor. Halbuki bunları dahi iyi yapıyor olabilmek çok avantaj sağlayacaktır"

Üniversitede öğle yemeği yiyen Bakan Dinçer daha sonra bakanlığına bağlı kurumları ziyaret etti.Bu haber toplam 2356 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri