Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Madde dudak uçuklatıcı

06 Temmuz 2008 / 12:19
Türkiye'de Türk ortağıyla birlikte yatırım yapmayı planlayan yabancı firma, anlaşmaya öyle bir madde koydu ki...
Türkiye Cumhuriyeti tarihi, darbelerle dolu diyebiliriz. Demokrasi sık sık askeri darbelerle kesintiye uğradı. En büyük zararı ise Türk ekonomisi gördü. Her bir darbe, Türkiye’yi 20-30 yıl geriye götürdü. Türkiye’nin bu acı tecrübesini bilen yabancı firmalar, Türkiye’de yatırım yaparken artık darbe endişelerini göz önünde bulundurmaya başladı. Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar, Türkiye’nin önde gelen bir grubunun yabancı sermaye ile yapacağı ortak yatırım anlaşmasında başına gelen ilginç bir olayı kaleme aldı. İşte o yazı…


*************

Türkiye’nin önde gelen gruplarından biri, bazı özelleştirme ihalelerine birlikte girmeyi planladığı yabancı sermayeli şirketle anlaşma imzalamak üzere masaya oturdu.


Yabancı sermayeli şirket, Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üyesinden birindendi. Ortaklık için hazırlanan anlaşmanın maddeleri iki tarafın CEO’larının önderliğindeki ekipleri tarafından gözden geçirildi, ayrıntılar üzerinde duruldu.
Yabancı sermayeli şirketin CEO’sundan ilginç bir istek geldi:

Türkiye’de geçmişte askeri darbeler yaşandı. Son dönemlerde bu konu ülkenizde sıkça gündemde tutuluyor. Aramızdaki anlaşmaya ’ya darbe olursa’ maddesi koymak istiyoruz.

Türkiye’nin önde gelen grubunun CEO’su şaşırdı:

- Nasıl yani?

Türkiye’de karşılaşılabilecek risklerle ilgili bölüme askeri darbe konusunu da eklemek istiyoruz.

- Nereden çıkardınız şimdi bunu?

Eğer darbe olursa, ortaya çıkacak riski paylaşmak istemeyiz.
Kaynak:
Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri