Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maden ocağının sahibi serbest

18.12.2009 19:34
Göçüğün meydana geldiği ocağın ruhsat sahibi Nurullah Ercan, Mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, 19 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan göçüğün meydana geldiği ocağın ruhsat sahibi Bükköy Madencilik Turizm Ticaret AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan, Mustafakemalpaşa Adliyesi'ne geldi.

Nurullah Ercan, adliye binasında, olayla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısına ifade vermeye başladı. Ercan, daha sonra mahkemeye sevk edildi. Nurullah Ercan, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Bursa'da 19 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağının bağlı olduğu şirketin sahibi Nurullah Ercan sbavcının karşısına çıkmadan önce, sonra yazılı bir açıklama yapmıştı.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 10 Aralık tarihinde meydana gelen grizu patlamasında 19 madenci yaşamını yitirmişti.

Facianın ardından yapılan ilk incelemelerde maden ocağında birçok eksiklik tespit edilmişti. Bunun üzerine, madenin 6 ay kapatılmasına karar verildi.

Maden ocağının bağlı olduğu Bükköy Madencilik'in genel müdürü ve 2 kişi tutuklanmıştı.

Hakkında arama ve yakalama kararı bulunmadığı belirtilen Bükköy Madencilik'in Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan'dan o günden beri haber alınamıyordu.

Nurullah Ercan, faciadan 8 gün sonra yazılı bir açıklama yapmakla yetindi.

Olay nedeniyle çok fazla acı ve üzüntü duyduğunu belirten Ercan, "vefat eden işçilere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine, çocuklarına ve yakınlarına baş sağlığı ve sabır" diledi.

Nurllah Ercan, şunları kaydetti: ''Acıları dindirmek zor olmakla birlikte yaşam devam ettiğinden, vefat eden insanlarımızın yakınlarına karşı üzerimize düşen insanİ ve sosyal vecibeleri yerine getirmeye amade bulunmaktayız.

Bu hususu idari ve mülkü amirlerimiz ile bakanlıklar nezdinde teyit etmiş bulunmaktayız.

Ayrıca, ocağın kapatılması nedeniyle işsiz kalan ocak çalışanlarına da işletmelerimizin elverdiği ölçüde yardımcı olunması gerektiğinin bilinci içerisindeyiz.''

Bu haber toplam 1960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri