Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Madencilerimiz Göçük Altında

10.12.2009 21:15
Bursa'ın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Deveci köyündeki maden ocağında göçük meydana geldi.

21: 17- BURSA'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'nde Bükköy Madencilik İşletmesi'ne ait kömür ocağında şiddetli bir patlamanın ardından meydana gelen göçükte ilk belirlemelere göre 19 işçi mahsur kaldı.

23:33- Deveci Konağı nahiyesine bağlı Dük ve Alpagut köyleri arasında bulunan Dük Madencilik İşletmesi'nde, metan gazı sıkışmasına bağlı olarak meydana gelen grizu patlaması sonucu toprak altında kalan işçilerin kurtarılmasına çalışılıyor

23:05- Kurtarma ekibinden  2 kişi gazdan zehirlenerek tedavi altına alındı.

23:00- Patlamanın ardından yangının çıktığı maden ocağına Bursa Büyükşehir Belediyesi Sivil Savunma ekibi ile AKUT'tan ekipler sevkedildi, Zonguldak ve Tunçbilek'ten destek istendi. Olayın duyulmasında sonra ocağa akın eden işçi yakınlarının endişeli bekleyişi sürüyor.

22:51- Bölgeye deneyimli takviye kurtarma ekipleri ulaştı. Çalışmalar sürüyor.

21: 50- Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı: Göçük altında 15-20 işçi var. Şu an itibariyle hiç can kaybı yok

Bursa Valisi Şahabettin Harput, ilk bilgilere göre 15-20 işçinin göçük altına olduğunun kendisine ifade edildiğini söyledi. Vali Harput,  göçük haberinin gelmesi üzerine, Bursa'dan kurtarma ve jandarma ekiplerinin bölgeye gönderildiğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile iletişim kurularak, bu tür olaylarda daha deneyimli olan Zonguldak ve Tunçbilek'ten takviye ekiplerin de bölgeye hareket etmesinin sağlandığını kaydeden Harput, ''İlk bilgilere göre, 15-20 işçinin göçük altında olduğu ifade edildi. Umarım, kurtarma çalışmaları başarılı olur. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz'' dedi.

21: 40- Göçükten sonra madende 16 işçinin mahsur kaldığı öğrenildi. Göçüğün madendeki bir patlamanın ardından meydana geldiği öğrenilirken kurtarma çalışmalarının başladığı kaydedildi.

21: 43- Maden ocağında kurtarma çalışmalarının başladığı, Mustafakemalpaşa  Kaymakamı Kazım Karabulut'un ve diğer yetkililerle olay yerine gittiği  belirtildi.

21: 45- YOĞUN HAVA VERİLİYOR

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan olayın 220 metre derinlikte meydana geldiğini, 16 işçinin göçük sonrası madende mahsur kaldığını, kurtarma çalışmaların devam ettiğini mahsur kalan işçiler için içeriye yoğun şekilde hava verildiğini açıkladı.

 

Bu haber toplam 3952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri