Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahir Kaynak'ın şok Wikileaks iddiası!

30.11.2010 01:04
Eski MİT'çi Kaynak, Wikileaks internet sitesinin ABD'nin gizli belgelerini yayınlamasıyla ilgili bakın neler söyledi

Eski MİT'çi Mahir Kaynak, dünya gündemine düşen Wikileaks internet sitesinin ABD'nin gizli belgelerini yayınlamasıyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulunurken ABD'nin bu işte ne gibi hesap peşinde koştuğunu açıkladı.

Kaynak, dünyanın gündemine oturan ABD'nin gizli belgelerinin ABD hükümetinin izni ve haberi olmadan yayınlanmasının imkansız olduğunu belirtti.

Kaynak, ABD hükümetinin bu yolla rahatsızlık duyduğu konularda dünya kamuoyunu ve liderleri yönlendirmeyi amaçlamış olabileceğini ifade etti.

Gizlilik derecesi yüksek ve bu türden belgelerin değil Amerika dünyanın hiçbir yerinde yayınlanmayacağını belirten Mahir Kaynak, "Eğer bunlar yayınlanıyorsa onlara gizli demenin bir manası yok. Burada süreç şöyle ilerler, önce belgeler üzerinde gizlilik kaldırılır. Ondan sonra bunun kamuoyuna istedikleri gibi yansımasını sağlarlar." dedi.

Bu türden gizli bilgileri sızdıranların hapse atılacağını hatta idama mahkum edileceğini söyleyen Kaynak, "Öyle olmasa casusluk diye bir şey kalmaz." dedi.

ABD hükümetinin durumu kendisinin yönettiğini anlatan Kaynak "ABD bu yolla Dünya kamuoyuna söylemek istediği sözleri söylüyor."

ABD ERDOĞAN'DAN DEĞİL DAVUTOĞLU'NDAN RAHATSIZ

Belgelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı övücü bazı sıfatlar yer aldığını ve 'Başbakandan şikayetçi değiliz. Onun Türkiye'de şeriat devleti kurma gibi bir amacı yok. Ama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun politikasının yanlış olduğu" mesajını verdiğini belirten Kaynak, "ABD Türkiye'nin şu anda üstlendiği dış politikadan rahatsız. Bunun altında belki başka bir hesap arıyor. Görünüm bu olmakla beraber anti-amerikan bir çizgi hissetmiş olabilir."

Belgelerin bir kısmının gerçek bir kısmının ise sonradan eklenmiş olabileceğini söyleyen Kaynak, "Amaçları dünya kamuoyunu yönlendirmek. Birçok ülke hakkındaki rahatsızlıklarını bu yolla dile getirmektir."


 
Bu haber toplam 2018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri