Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahkeme, Ergenekon'la bağ kuramadı

30 Nisan 2008 / 20:45
Danıştay üyelerine yönelik saldırı davasının gerekçeli kararında, yürütülen Ergenekon hazırlık soruşturması arasında bağ bulunamadığından bahisle, sözkonusu soruşturmanın sonucunun beklenmesine gerek duyulmadığı belirtildi.
Danıştay üyelerine saldırı davasının gerekçeli kararında, "sanıkların amacının, türban örtüsünü kendi bildikleri ve istedikleri şekilde yorumlamayan ve karara bağlamayan kurum ve kişilere yönelik cebir ve şiddet yöntemlerine başvurarak cezalandırma amacı taşıdığı ve bu amaç doğrultusunda Danıştaya saldırı eyleminin ise mevcut anayasal sisteme yönelik bir tehlike yarattığı" belirtildi.

Danıştay üyelerine yönelik saldırı davasının gerekçeli kararı açıklandı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararda, davanın sanıkları arasında dayanışma ve suç işleme hususunda birliktelik ve devamlılık olduğu ve hiyerarşik bir yapılanma bulunduğu ifade edildi.

Gerekçeli kararın değerlendirme kısmında da şu ifadelere yer verildi:

"Sanıkların amacının, türban örtüsünü kendi bildikleri ve istedikleri şekilde yorumlamayan ve karara bağlamayan kurum ve kişilere yönelik cebir ve şiddet yöntemlerine başvurarak cezalandırma amacı taşıdığı, bu amaç doğrultusunda Danıştaya saldırı eyleminin ise mevcut anayasal sisteme yönelik bir tehlike yarattığı ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yazılı ve bu Anayasa'nın öngördüğü düzeni cebir ve şiddet kullanarak kaldırmaya ve yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek şeklinde bulunduğu görülmektedir."

ERGENEKON'LA BAĞLANTI KURULAMADI

Danıştay üyelerine yönelik saldırı davasının gerekçeli kararında, "sanıklar ve sanıklara isnat edilen eylemler ile yürütülen (Ergenekon) hazırlık soruşturması arasında suç vasfını, sanıkların hukuki durumunu ya da sübutu etkileyecek şekilde bir bağlantı tespit edilemediği, dolayısıyla o hazırlık soruşturmasının sonucunun beklenmesine gerek de duyulmadığı" kaydedildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında, sanıkların; birincisi İstanbul'da Cumhuriyet Gazetesine bomba atılması, ikincisi Ankara'da Danıştay üyelerine saldırı olmak üzere, iki ayrı ana eylemi bulunduğu, sanıkların bu eylemler için bir araya geldiğinin görüldüğü ifade edildi.

Sanıkların, saldırılar için plan yapmalarının, örgütlü bir yapı içine girildiğini gösterdiği belirtilen kararda, "bu yapının, türban örtüsüyle ilgili olarak, kendi görüşlerine göre türban aleyhinde karar veren ya da davranan kurumlara ders vermek amacını taşıdığı" kaydedildi. Sanık Alparslan Arslan liderliğindeki bu yapının, toplum üzerinde aynı zamanda baskı kurularak, ses getirecek eylemler yapmak için bir araya geldiği, diğer sanıklar Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır, Tekin İrşi ve Erhan Timuroğlu'nun da bu örgüte üye olarak kabul edildiği anlatıldı.

Gerekçeli kararda, "özellikle Danıştay'a saldırının çok ses getirdiği, toplumda büyük infial uyandırdığı, halk üzerinde büyük bir korku ve paniğe yol açtığına" dikkat çekildi.

Sanıklar arasında dayanışma ve suç işleme hususunda birliktelik ve devamlılık ile hiyerarşik yapılanmanın olduğu, uygun araç ve gerecin bulunduğu aktarılan kararda, Alparslan Arslan'ın lider, Osman Yıldırım'ın ise Arslan'dan sonra gelen kişi olduğu kaydedildi. Gerekçeli kararda, "Bütün bu anlatılanlar, ortada silahlı bir örgütün oluştuğunu göstermektedir" ifadesine yer verildi.

SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ TALEPLERİ

Gerekçeli kararda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Ergenekon" soruşturması kapsamında, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinden sanıklarla ilgili iddianame ve bir kısım evrak suretlerinin istendiği bildirildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin de "Ergenekon" soruşturmasıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından bilgi istediği belirtilen gerekçeli kararda, şunlar kaydedildi:

"Yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucu, sanıklar ve sanıklara isnat edilen eylemler ile ilgili yürütülen hazırlık soruşturmasının arasında suç vasfını, sanıkların hukuki durumunu ya da sübutu etkileyecek şekilde bir bağlantı tespit edilememiştir. Dolayısıyla o hazırlık soruşturmasının sonucunun beklenmesine gerek de duyulmamıştır. Yine, sanık Osman Yıldırım, duruşmadaki savunmaları yanında, ceza evinden genel iddialar içeren dilekçeler göndermiş ise de yargılama aşamasında somut olayı aydınlatacak nitelikte bilgi içermeyen bu dilekçelere itibar edilmeyerek, ayrıca araştırılması yoluna gidilmemiştir."

Kararda; bazı sanık avukatlarının soruşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerinin de benzer gerekçelerle reddedildiği belirtilerek, tüm delillerin toplanmış olması dolayısıyla, soruşturmanın genişletilmesine ihtiyaç duyulmadan, mevcut deliller ve dosya kapsamına göre değerlendirme yapıldığı vurgulandı.

SİVAS DAVASI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Gerekçeli kararın, "silahlı örgütün amaç ve yapısı açısından değerlendirilmesine" ilişkin bölümünde ise şu ifadelere yer verildi:

"Sanıkların amacının, türban örtüsünü kendi bildikleri ve istedikleri şekilde yorumlamayan ve karara bağlamayan kurum ve kişilere yönelik cebir ve şiddet yöntemlerine başvurarak cezalandırma amacı taşıdığı, bu amaç doğrultusunda Danıştaya saldırı eyleminin ise mevcut anayasal sisteme yönelik bir tehlike yarattığı ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yazılı ve bu Anayasa'nın öngördüğü düzeni cebir ve şiddet kullanarak kaldırmaya ve yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek şeklinde bulunduğu görülmektedir. O halde, izah edildiği şekilde kurulan silahlı örgütün amacı, Türk Ceza Kanununun 309. maddesinde belirtilen şekilde kurulan bir terör örgütü olarak kabul etmek gerekir. Bu konuya örnek teşkil etmesi bakımından, kamuoyunda Sivas davası olarak bilinen dava ile ilgili Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 7 Temmuz 1998 gün 1998/9-187 esas 1998/272 nolu kararı örnek verilebilir."

Yeni Şafak - AA

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri