Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahkeme Kararı Dövizi Yükseltti

06 Haziran 2008 / 09:29
Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü yasağını kaldıran düzenlemeyi iptal kararı piyasaları tedirgin ediyor.
Enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasıyla bozulan piyasalar dün toparlanma sürecine girerken, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü yasağını kaldıran düzenlemeyi iptal kararı, süreci tersine çevirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü konusundaki Anayasa değişikliğini iptal etmesi, AK Parti'nin kapatılma ihtimalinin artması olarak yorumlanınca, dolar/YTL kotasyonları hızla yükselirken, faiz de kapanış seviyelerinin üzerine çıktı. Bankalararası piyasanın spot kapanışında 1.2285/1.2310 yeni lira olan dolar kotasyonları valörlü işlemlerde akşam saatlerinde 1.2435/1.2475 yeni lira seviyesine yükseldi. Piyasa uzmanları bugün Borsa'nın satıcılı bir seyir izlemesinden endişe ediyor.

Yabancı bir bankanın döviz işlemleri yetkilisi, "Bazı oyuncular açıklamanın gerekçesine bakarak laiklik karşıtı odak durumuna geldiği gerekçesiyle AK Parti'nin de kapatılacağı sonucunu çıkardı, bu da erken seçim ve siyasi istikrarsızlığın devamı demek." değerlendirmesini yaptı. Tahvil/bono piyasasında spot kapanışta yüzde 20,17, valörlü kapanışta yüzde 20,21 olan gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi, kapanış sonrası tezgahüstü işlemlerde yüzde 20,37'ye kadar yükseldi. Bir tahvil/bono yöneticisi, "Piyasa kapanışından sonra işlemlerde cuma günü valörlü gösterge tahvil faizi 20,37 seviyesine kadar çıktı. Tahvil bono piyasasının kapanışında 20,17 seviyesinde olan aynı kağıt faizleri 20 baz puanlık tepki gösterdi. Cuma günü piyasa açılışında da bir miktar tepki oluşmasını bekliyoruz. Ancak tepki sınırlı olur diye düşünüyorum." dedi.

Gözler Borsa'ya çevrildi

Anayasa Mahkemesi kararının AK Parti'nin kapatılma ihtimalini artırdığını söyleyen analistler, piyasaların bu risk karşısında satıcılı olmasını ve cuma günü de Borsa'nın satıcılı açılmasını beklediklerini belirtti. Ekinciler Yatırım Vadeli İşlemler Borsası Müdürü Selçuk Çekinmez, "Türban kararında laikliğe aykırı olduğu gerekçesi bulunduğu için AKP'nin kapatılma hikayesini öne çıkarıyor. Piyasalar bunu satış yönünde düşünecektir. Zaten yavaş yavaş bu görünüyor. Cuma sabah da satıcılı açılır ve sonra yurtdışına bağlı trend izler diye düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı. Ata Portföy Fon Yöneticisi Cem Tözge de Anayasa Mahkemesi tarafından piyasalar kapandıktan sonra açıklanan kararın bugün endekste satıcılı açılışa sebep olabileceğini kaydetti. Tözge, endekste dün gerçekleşen yükselişle ilgili olarak ise "Yurtdışındaki olumlu seyrin etkisiyle İMKB yükseliş kaydetti. ABD borsası vadeli işlemlerinin gün boyunca yukarı yönlü hareketi İMKB'ye de yansıdı. Ancak endeks 40 bin 500 direncini aşamadı." şeklinde konuştu. İMKB Ulusal 100 Endeksi dün yüzde 1,59 artışla 631,86 puan arttı ve günü 40 bin 463,96 seviyesinde tamamladı. İşlem hacmi ise önceki güne göre yüzde 17 artarak 1,3 milyar yeni liraya yükseldi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri