Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahkumlar'a Yer Tuvalet'te

22 Temmuz 2008 / 10:44
İngiltere'de hapishanelerdeki aşırı kalabalık yüzünden bazı mahkumların hücrelerin tuvalet bölümüne konulan yataklarda yatmak zorunda kaldığı açıklandı.
Hapishaneleri denetleyen müfettişlerin raporlarında, Doncaster hapishanesinde kapasitenin 200 üzerinde mahkumun kaldığına dikkat çekilirken, bu nedenle iki kişilik hücrelerin, tuvalet bölümlerine konulan ek yataklarla üç kişiliğe dönüştürülmek zorunda kalındığı bildirildi.

Serco adlı özel bir güvenlik firması tarafından işletilen Doncaster hapishanesinin 800 kişilik olarak inşa edildiği, ancak şu anda 1000 mahkumu barındırdığı hatırlatıldı.

İngiltere Ceza ve Tevkifevleri Başmüfettişi Anne Owers, mahkumların hücrelerin tuvaletler için ayrılan bölümlerinde yatırılmasının “kabul edilemez” olduğunu söyledi ve uygulamaya hemen son verilmesini istedi.

Avam Kamarası Adalet Komisyonu üyesi milletvekilleri tarafından hazırlanan ayrı bir raporda da hükümetin ceza politikasının hapishanelerdeki aşırı kalabalığın artmasına yol açtığına işaret edildi.

Komisyonun Liberal Demokrat Başkanı Alan Beith, cezalandırma sistemindeki daha uzun cezalar verilmesine yönelik politika değişikliğinin hapishanelerdeki beklenmeyen nüfus artışına yol açtığını belirtirken, hükümetten uygulanan politikanın gözden geçirilmesini istedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri