Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahmud Ahmedinejad Türkiye'de

14 Ağustos 2008 / 13:53
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Çırağan Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Gül tarafından karşılanacak.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye'ye geldi. İran Cumhurbaşkanı'nı taşıyan uçak saat 13.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.

Beraberinde Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozari ve beraberindeki heyetle birlikte İstanbul'a gelen İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ı, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Valisi Muammer Güler ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.


Öte yandan, İran Başkonsolosluğu'nda çalışan bir kişinin Seher ve Zuha isimli çocukları, Ahmedinejad'a çiçek verdi. Ahmedinejad da çocuklarla bir süre konuştu.


Ahmedinejad, İstanbul'daki çalışma ziyareti çerçevesinde Çırağan Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından karşılanacak.


Gelişi uzun süredir tartışmalara sebep olan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinedaj, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yapacak.


Heyetler arası yapılacak görüşmelerde ise Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozari'nin gündemdeki konuları değerlendirmesi bekleniyor.


Gül ve Ahmedinejad'ın, baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere geçilecek. Cumhurbaşkanı Gül ve Ahmedinejad, saat 16.45'te ortak basın toplantısı düzenleyecek. Gül, Ahmedinejad onuruna akşam yemeği verecek.


AHMEDİNEJAD, TÜRK-İRAN İŞ FORUMUNA KATILACAK


Çalışma ziyaretinde bulunmak üzere bugün Türkiye'ye gelen İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, beraberindeki iş adamları ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yarın saat 10.00'da Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilecek Türk-İran İş Forumu'na katılacak.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, moderatörlüğünü Odalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yapacağı forumda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, İran Ticaret Sanayiler ve Madenler Odası Başkanı Dr. Mohammed Nahavandiyan ve Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy'un konuşma yapacağı kaydedildi.


HAVALİMANINA GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPAN ARAÇLAR ARANDI

İran Cumhubaşkanı Ahmedinejad'ın gelişi nedeniyle Atütürk Havalimanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Havalimanına giriş-çıkış yapan araçlar da didik didik arandı.


Havalimanı giriş ve çıkışlarını kontrol altına alan güvenlik güçleri araçları ve yolcuları tek tek aradı. Gazeteciler de güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra alana giriş yaptı.


Özel eğitilmiş köpekler de çevrede aramalara katıldı. Basın mensuplarına ait canlı yayın araçları dahi köpekler tarafından arandı.

Ahmedindejad'ın geleceği Devlet Konuk Evi çevresinde özel harekat timleri de kuş uçurtmadı. Havalimanı'na giriş ve çıkıları kontrol altına alan polis, keskin nişancı özel harekat timlerini de binaların üstüne yerleştirerek olası bir tehlikeye karşı önlem aldı.


Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı'nın gelişi önecesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nin önündeki bayrak direğine İran bayrağı asıldı.


ÇIRAĞAN ÇEVRESİNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Cumhurbaşkanı Gül ile görüşme yapacağı Çırağan Sarayı çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.


Çırağan Sarayı'na çıkan yollar trafiğe kapatıldı. Yol boyunca polis ekipleri güvenlik önlemi aldı. Karadaki önlemlerin yanı sıra, denizden ve havadan da önlemler alındı.


İstanbul Boğazı'nda Sahil Güvenlik botları hazır bekletiliyor. Havadan da polis helikopterleri sürekli denetleme yapıyor.


Bu arada, Ahmedinejad'ın uçağının ineceği Atatürk Havalimanı çevresinde de frekans bozucu cihazlar yerleştirildiği gözlendi.

Bu haber toplam 1368 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri