Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş'a 'hayır' diyen iki isim

31.10.2010 14:58
Numan Kurtulmuş'a iki kişinin 'hayır' dediğini iddia etti...

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, Numan Kurtulmuş'a iki kişinin 'hayır' dediğini iddia etti.

İşte o yazı:

 

Kurtulmuş son virajda

Saadet Partisi'nden ayrılan Numan Kurtulmuş nihayet partisini kuruyor...
Kuruyor da ne yapacağı ve başarı gösterip göstermeyeceği meçhul...
Toplumda iki görüş hâkim... Bir taraf "Taş çatlasa yüzde 5 alır..." fikrinde...
Öteki taraf ise, "Kurtulmuş'un toplumda bir karşılığı var. CHP'nin gelgitler yaşadığı, AK Parti'nin otoriterleştiği bir dönemde üçüncü bir partiye ihtiyaç var..." tezini ileri sürüyor.
Kurtulmuş da bu ikinci görüşten yola çıkarak yeni bir parti inşa etmeye çalışıyor. Ama hâlâ "AK Parti'den ne farkı olacak?" sorusuna bir cevap vermiş değil.
Buna rağmen Kurtulmuş, AK Parti'den umduğunu bulamayanlarla, diğer partilere güvenmeyenlerin sığınacağı bir limana ihtiyaç olduğu düşüncesinde...
İşte bu limanı oluşturmaya çalışıyor. Bunun için de toplumda sevilen güçlü aktörlerle, farklı renkleri bir araya getirmek çabasında.
Bir süre önce bu açıdan iki önemli görüşme gerçekleşti. İlki İstanbul Boğaziçi'nde bir oteldeydi.
Numan Kurtulmuş ve Osman Bostan'ın da aralarında bulunduğu ekip, eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ile bir araya geldi. Ya birlikte olacaklardı ya da yolları ayrılacaktı.
Ne cevap verdiğini Soylu'ya sordum. İşte cevabı: 
"Yeni kuracakları partinin başarılı olacağına inanıyorum. Arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmelerden sonra 2011 seçimlerine kadar siyasette olmama kararımızı ilettim. Ayrıca ihraç edildiğim DP'deki hukuki sürecin tamamlanmasını bekliyorum. Bunun için onlara yol açıklığı diledim."
Kurtulmuş aslında son bir ay içinde çok sayıda isme öneri götürdü. Bunlardan biri de parti kurucusu olma önerisi götürülen gazeteci Markar Esayan'dı. Türkiyeli Ermenilerin önemli isimlerinden Taraf yazarı Esayan'ın cevabı da"hayır"dı.
Bu hayır cevaplarına rağmen Kurtulmuş partisinde Türkiye'nin bütün renklerinden, Kürt, Ermeni, Alevi, Süryani ve dini cemaatlerden, hatta soldan en az bir temsilci olmasını istiyor. Bunu ne kadar başarır bilinmez ama en azından bu renkler üzerinden bir parti inşa etme fikri yeni ve cesur bir adım...
Bugün kurucular kurulu Ankara'da bir araya gelecek ve partinin adı kararlaştırılacak. Yarın da partinin yol haritası açıklanacak.
Kurtulmuş'un yeni partisinin ilk seçimde iktidar olma ihtimali elbette yok. Ama farklı bir ses olacağı çok açık...

Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri