Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu maile sakın inanmayın

30.06.2010 12:36
Yeni bir virüs (ZBOT), Rap şarkıcısı Eminem'in öldüğünü duyuran bir mesajla bilgisayarlara sızmaya çalışıyor.

 

Trend Micro'nun global araştırma merkezi TrendLabs, geçtiğimiz hafta, farklı bir ZBOT türünü ortaya çıkardı. Gelen mesajda Rap şarkıcısı Eminem'in öldüğü iddia ediliyor ve spam (istenmeyen e-posta) mesajı kanıtlamak için bir imge kullanılıyor.

Mesaj, CBS News'tan geliyormuş gibi görünüyor ve alıcıyı Rap şarkıcısının geçirdiği sözde trafik kazası hakkında bilgilendiriyor. Alıcılar, daha sonra, kaza hakkında video kanalıyla daha ayrıntılı bilgi almak üzere bir linke tıklamaya teşvik ediliyorlar. Kullanıcılar, video linki yerine .exe dosyası indiren bir siteye yönlendiriliyorlar. Ne var ki, indirilen dosyanın kendisi bir Truva atı oluyor ve bu Truva atı, hedef bilgisayara bir kez sızdı mı, online bankacılık, sosyal ağlar ve e-posta hesapları gibi oturum açma bilgilerini kolaylıkla ele geçiriyor.

Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, yeni virüs hakkında şunları söyledi:

''Bütün dedikodulara şüpheyle yaklaşın ve popüler bir arama motoruna bile dayansa bütün linkler karşısında dikkatli olun. Herhangi bir olayın yeterince haber değeri varsa, detayları belli başlı haber sitelerinde zaten bulursunuz. Adresi kendiniz yazın ya da kendi yer imlerinizi kullanın.''

AA

Bu haber toplam 1452 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri