Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Malatya Katliamının Hedefi Hükümetti

12.10.2010 12:20
1997 ile 2005 yılları arasında JİTEM adına çalıştığını söyleyen Özen, Veli Küçük, Levent Ersöz ve Muzaffer Tekin'le mevcut iktidarı zayıflatmaya yönelik eylemler planlandığını' belirtti.

 

Malatya'da biri Alman uyruklu üç kişinin boğazlarının kesilerek öldürülmesi davasının 29. celsesinde tanık olarak dinlenmesi beklenen Erhan Özen, Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla tutuklu bulunduğu Amasya Cezaevi'nde ifade verdi.


Edinilen bilgiye göre, Amasya Cezaevi'nde bir başka suçtan hükümlü bulunan Erhan Özen, Malatya özel yetkili cumhuriyet savcısının talimatıyla alınan ifadesinde, ilk ifadesindeki iddiaları tekrarladı. Özen'in 'JİTEM adına gayri resmi çalıştığı yıllarda Veli Küçük, Levent Ersöz ve Muzaffer Tekin'le irtibatlı çalıştığını, mevcut iktidarı zayıflatma ve zor durumda bırakmaya yönelik eylemler planlandığını' aktardığı öğrenildi. Özen, ayrıca ifadesinde misyonerlik faaliyetlerinin 'JİTEM bölge komutanı ve İnönü Üniversitesi rektörü tarafından da izlendiği' iddiasında bulundu. Eski JİTEM elemanı Erhan Özen, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Hrant Dink cinayeti davasında tanıklık ettiği sırada Malatya Yayınevi cinayetleriyle ilgili bilgi sahibi olduğunu söylemesi üzerine mahkeme heyeti Malatya Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlerin duruşmasında tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

GAYRİ RESMİ İSTİHBARAT ELEMANIYDIM

1997 ile 2005 yılları arasında JİTEM'de gayri resmi istihbarat elemanı olarak çalıştığını iddia eden Erhan Özen, ilk ifadesinde şunları söylüyordu: "Ben 1997 ile 2005 yılları arasında JİTEM'de gayri resmi olarak istihbarat elemanlığı yaptım. Bu süre zarfında Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Levent Ersöz isimli şahıslarla irtibatlanarak çalıştım. Çalıştığım bu süre zarfında Muzaffer Tekin ve kod adları Yusuf ve Şiran olan şahıslardan mevcut iktidarı zayıflatmaya ve zor durumda bırakmaya yönelik eylemler planlandığını bilmekteydim. Bu eylemlerin içerisinde Malatya'da misyonerlik faaliyetlerinin yoğunlaştığı ve bu nedenle acil veya normal düzeyde kodlamalar yapılmak suretiyle buralarda eylem yapılacağı dile getiriliyordu."

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı. Üçüncü katın penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ndeki tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri