Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maliki PKK liderlerine iki seçenek sundu

25 Aralık 2008 / 21:23
Maliki'nin ziyareti sırasında Ankara'ya PKK'lılarla ilgili iki seçenekli plan sunduğu iddia edildi.
Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Türkiye'yi ziyareti sırasında Ankara'ya PKK'nın lider kadrosuyla ilgili iki seçenekten oluşan bir plan sunduğu iddia edildi.

Londra'da yayınlanan Dar'ul-Hayat gazetesinin haberine göre, Maliki Türkiye'den genç teröristleri de affetmesini istedi. Maliki, ABD ile imzalanan güvenlik anlaşmasının detaylarını anlatmak için komşu ülkelere düzenlediği ziyaretler çerçevesinde Türkiye'de de resmi temaslarda bulundu.

Temaslar sırasında Türkiye'nin büyük bir önem verdiği PKK'nın tasfiye süreci de ele alındı. Gazetenin haberine göre Maliki'nin planında Türkiye'nin, PKK üyesi gençlerin ülkesine dönmesine izin vermesi ve dönmeleri durumunda da kovuşturma yapmaması isteniyor. Plana göre teslim olanların affedilmesi veya serbest kalmalarını sağlayacak bir mekanizma oluşturulacak.

Planın can alıcı noktası ise lider kadrosuyla ilgili. Maliki'nin Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a sunduğu plana göre 152 kişilik lider kadrosunun Kuzey Irak'ta kalmaları ya da Avrupa'ya gitmelerine izin verilmesi isteniyor.

Gazetenin haberine göre Maliki, İran'a düzenleyeceği ziyaret sırasında terör örgütünün İran uzantısı PJAK konusunda da benzer önerileri Tahran'a da sunacak. Habere göre Maliki Ankara ziyareti sırasında Türkiye ile geçtiğimiz temmuz ayında imzaladıkları anlaşmanın yürürlüğe girmesi için de girişimlerde bulundu.

Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri