Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MALİKİ PKK'YI BİTİRDİ!..

24 Aralık 2008 / 19:31
Dağlarında teröristin cirit attığı Irak'ın Başbakanı Maliki Türkiye'de öyle bir konuştu ki; PKK sanki bitirildi; sözde tabi...
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, terör eylemlerinin sona erdirilmesi için her türlü faaliyete destek verdiklerini söyledi. Daha Türkiye'ye adımını atar atmaz PKK'yı hedef aldı ve "PKK'yı bitireceğiz" dedi. Aynı sözleri basın toplantısında da yineledi.

Maliki, Swiss Otel'de basın mensuplarının soruları üzerine, Türkiye-Irak-ABD arasındaki üçlü mekanizmanın görevinin terör örgütü PKK'ya karşı koymak ve faaliyetlerini önlemek olduğunu belirterek, terör örgütüne karşı ortak bir yaklaşımın mevcut olduğunu ifade etti.

"Terör eylemlerinin sona erdirilmesi için her türlü faaliyete destek veririz" diyen Maliki, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle temaslarına ilişkin soru üzerine, merkezi hükümet aracılığıyla bu toplantıları teşvik ettiklerini, ayrıca üçlü mekanizmayı da etkin şekilde işlevini yerine getirmesi için desteklediklerini söyledi.

PKK'YA SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI YAPACAĞIZ
Terör örgütü PKK'ya silah bırakma çağrısının yapılacağı belirtilen Kürt konferansı önerisinin hatırlatılması üzerine Maliki, konferansa ilişkin bilgisinin bulunmadığını belirtti.

Maliki, Irak Meclisinin, İngiliz ve diğer yabancı askerlerin gelecek yılın temmuz ayına kadar ülkede kalmasına olanak sağlayan karar tasarısına yönelik soru üzerine de bu ülke askerlerinin temel görevlerinin aslında mayısta sona ereceğini, ancak şimdi bu sürenin temmuza kadar uzatılmış olduğunu söyledi.

Bu konuda ilgili ülkelerle yeni bir anlaşmanın olup olmayacağına yönelik soru üzerine Maliki, böyle bir şeye gerek olmadığını, bunun meclisin yetkisi dahilinde bulunduğunu kaydetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri