Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maliye,enflasyon farkını hesapladı

03 Haziran 2008 / 22:44
En düşük memur maaşı 11 YTL zamlanarak 794'dan 805 YTL'ye yükselecek.
Hangi memur ne kadar maaş alacak?

İşte müsteşardan öğretmene, zamlı memur maaşları...

Maliye, memurun enflasyon farkını hesaplamaya başladı. İlk 6 ayın toplam enflasyonu yüzde 7'ye ulaşırsa en düşük memur maaşı 11 YTL zamlanarak 794'dan 805 YTL'ye yükselecek.

İlk hesaplamalara göre, 6 aylık enflasyonun yüzde 7 civarında gerçekleşmesi halinde, yılbaşında yüksek zam alan en düşük memurun enflasyon zammı sadece 11 YTL olacak. Enflasyon zammı daha çok yüksek dereceli memurlara yarayacak.

KADEMELİ ZAM
Hükümet, yüzde 4'lük enflasyon hedefini dikkate alarak bu yıl memura ocak ve temmuzda yüzde 2'şer oranda zam kararı almıştı. Enflasyon yükselince hesaplar şaştı. İlk 4 ayda TÜFE yüzde 4,82'ye ulaşarak 6 aylık genel zam oranını aştı. Ancak, memura kademeli zam yapılması nedeniyle enflasyondaki bu artış her memuru etkilemedi. Örneğin düşük dereceli memur ocakta yüzde 5,6 oranında zam aldığı için henüz enflasyon farkı doğmadı. Yüzde 2,2 zam yapılan yüksek dereceli memurlar için ise enflasyon farkı alacağı oluştu.

1 PUAN ZAM 250 MİLYON
Maliye, gerçekleşen ve ilk 6 ayda oluşacak enflasyon tahminleri üzerinden memurun maaş hesabını yapmaya başladı. Buna göre, ilk 6 ayın sonunda TÜFE'nin yüzde 7 düzeyinde gerçekleşmesi halinde en düşük dereceli memurun yüzde 1,4, en yüksek dereceli memurun ise yüzde 4,8 oranında ek zam hakkı doğacak. Enflasyon daha yüksek çıkarsa zam oranı da artacak. Düşük dereceli memur enflasyon farkıyla birlikte temmuzda yüzde 5,5, yüksek dereceli memur ise farka ek olarak yüzde 2 yarıyıl zammı alacak. Maliye yetkilileri, yıl sonunda TÜFE'nin yüzde 10'a çıkacağını öngörüyor. Bu durumda memurun ortalama 6 puan enflasyon farkı hakkı doğacak. Memur maaşlarına yapılacak her 1 puanlık zammın bütçeye 250 milyon YTL ek yük getirdiğini belirten yetkililer, yıl sonu için en fazla 1.5 milyar YTL ek enflasyon faturası hesap ediyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri