Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Malum medya hep kaşıyor

27 Mayıs 2008 / 10:01
Otelin yasadışı uygulamasından 'Dubai Modeli' içki krizi çıkarttılar.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'da bir otelde ''Dubai modeli içki servisi'' yapıldığı iddiasına ilişkin, ''Ne dini bir kaygıdan ne de siyasi bir baskıdan kaynaklanıyor. Otelin tamamen kendi yasa dışı tutumundan kaynaklanıyor. Otel, Turizm Bakanlığı belgeli değil. İçki ruhsatı yok. İçki ruhsatı olmayınca hiç kimseye içki vermemesi gerekiyor'' dedi.

Günay, gerekli bilgi ve belgeleri toplattığını belirterek, ''Yakında yasalar ne gerektiriyorsa her türlü cezayı görecek. Başkalarına da örnek olsun. Hiç kimsenin Türkiye'nin turizmini böyle sakil davranışlarla, yasa dışı davranışlarla küçük düşürmeye kalkmaya hakkı yok'' diye konuştu.

Günay, Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından ayrılırken, gazetecilerin İstanbul'da bir otelde ''Dubai modeli'' içki servisi yapıldığı yönündeki haberleri anımsatması üzerine, şunları söyledi:

''Ne dini bir kaygıdan ne de siyasi bir baskıdan kaynaklanıyor. Otelin tamamen kendi yasa dışı tutumundan kaynaklanıyor. Otel, Turizm Bakanlığı belgeli değil. Belediye belgeli bir otel. İçki ruhsatı yok. İçki ruhsatı olmayınca hiç kimseye içki vermemesi gerekiyor ama kendine göre bir yöntem uygulamış. Dün, pazar olmasına rağmen dünden itibaren gereken bilgiler ve belgeleri toplattım belediye, vilayete ve emniyete. Gereken önlemleri almaları konusunda uyarıları yaptım. Yakında yasalar ne gerektiriyorsa her türlü cezayı görecek. Başkalarına da örnek olsun. Hiç kimsenin Türkiye'nin turizmini böyle sakil davranışlarla, yasa dışı davranışlarla küçük düşürmeye kalkmaya hakkı yok.''

-''BEDELİNİ ÖDEYECEKLER''-

Günay, Türkiye'nin herhangi bir yerinde ''içki yasağı'' gibi bir uygulamanın olmadığını vurgulayarak, ''İçki verebilmenin ruhsatı var. Bunu almış olanlar herkese verebiliyorlar. Bunu almayanlar da bu otel gibi yapamazlar. İçki ruhsatı olmayanlar kimseye veremezler. Fakat bu arkadaşlarımız fevkalade yanlış bir davranışta bulunmuşlar. Bunun bedelini ödeyecekler'' diye konuştu.

-''HER TÜRLÜ GERİLİMİN BİR AN ÖNCE SONA ERMESİ GEREKİYOR''-

Ertuğrul Günay, gazetecilerin ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i Çankaya Köşkü'ne davet etmesinin gerilimi azaltıp azaltamayacağına'' ilişkin sorusuna ise ''Her türlü gerilimin bir an önce sona ermesi gerekiyor. Türkiye'nin esenliğe, barışa, demokrasiye, demokrasinin sürekliliğine ihtiyacı var. Demokrasi sürekli olursa Türkiye'nin ekmeği büyür, özgürlüğü büyür, insanların yüzü güler. Buna herkesin ihtiyacı var'' karşılığını verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri