Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüksek Yargı hakkında suç duyurusu

25.02.2010 12:45
Manisa Barosu'na kayıtlı 20 avukat ile 47 dernekten oluşan İnsan Hakları Demokrasi Platformu üyeleri, HSYK, Yargıtay ve Danıştay üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Manisa Barosu'na kayıtlı 20 avukat ile 47 dernekten oluşan İnsan Hakları Demokrasi Platformu üyeleri, Adalet Sarayı'na gelerek Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay ve Danıştay üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ellerinde pankartlarla adliye önünde toplanan avukatlar ile sivil toplum kuruluşu üyeleri basın açıklaması yaptı. Avukatların ellerindeki "Parola: Darbesiz, İşaret: Türkiye", Parola: Gerçek, İşaret: Demokrasi", "Parola: Sivil, İşaret: Anayasa", "Parola: Hukukun, İşaret: Üstünlüğü" yazan pankartlar dikkat çekti. Avukatlar ve dernekler adına basın bildirisini okuyan Avukat Ali Özcel, HSYK'nın Cumhuriyet savcılarına yönelik kararının, hâkim ve savcı bağımsızlığına yönelik açık bir müdahale olduğunu vurguladı.

Her türlü darbe teşebbüsü ve ara rejim formüllerinin Anayasa'ya aykırı ve suç teşkil ettiğinin altını çizen Özcel, "Son günlerde adını sıkça duyduğumuz Kafes, İrtica ile Mücadele ve Balyoz eylem planlarında ismi geçenler, planı yapanlar ve bu oluşumun içerisinde bulunanlar bir an evvel yargılanmalıdır. Ancak bu arada peygamber ocağı olan ordumuz, bu olaylar nedeniyle yıpratılmamalı, bir takım cuntacılarla, cansiperane vatan savunması yapan kahraman askerlerimiz birbirinden ayrılmalıdır. İşte bu sebeple söz konusu darbe planlarıyla ilgili gereğinin yapılması için Manisa İnsan Hakları ve Demokrasi Platformu ve Manisa'da görev yapan avukatlar olarak suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu vesileyle son günlerde Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı'nın tutuklanması ve ardından Erzurum özel yetkili savcılarının yetkilerinin HSYK tarafından kaldırılması ile ilgili görüşlerimizi de kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz." dedi.

Hiç kimsenin mahkûmiyetine dair karar kesinleşinceye kadar suçlu sayılamayacağını, evrensel bir hukuk ilkesi olarak kabul ettiklerini dile getiren Özcel, şu an yargılanan hiç kimsenin peşinen suçlu ilan edilemeyeceği gibi, devam etmekte olan soruşturma sürecine hiçbir yasal dayanağı bulunmadan HSYK tarafından müdahale edilmesini de tasvip etmediklerini vurguladı.

HSYK'nın devam eden soruşturmaya müdahalesinin yargı bağımsızlığı ilkesini zedelediğini vurgulayan Özcel, "Yine konu ile ilgili Yargıtay ve Danıştay başkanlıklarınca yapılan açıklamalar da yargının tarafsızlığı ilkesine gölge düşürmüştür." şeklinde konuştu.

Yetkili savcıların, yetkilerinin ellerinden alınması olayının, HSYK'nın Ferhat Sarıkaya ve Sacit Karasu gibi isimler hakkında daha önce aldığı kararları akıllara getirdiğini belirten Özcel, "Bu isimler sırf iddianame hazırladıkları için meslekten ihraç edilmişlerdir. HSYK'nın ihraç kararları her türlü yargı denetiminin dışındadır. Bu durum ülkemizin en temel problemi olan, darbe ürünü bir anayasa ile idare edildiğimizi ve bu anayasanın sivil, demokratik ihtiyaçları karşılayamadığı gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur." diye konuştu. Özcel, HSYK kararlarının da yargı denetimine tabi olması gerektiğinin altını çizdi. Konuşmaların ardından avukatlar Bölge İdare Mahkemesi'ne HSYK ve darbe teşebbüsçüleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri