Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mantara Dikkat..!

15.06.2010 23:02
Bayburt İl Sağlık Müdürü Karabey Kadri Karaoğlu, bahar aylarında mantar zehirlenmelerinin arttığını belirterek, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş, çiğ, pişirilmiş ya da konserve yapılarak yenme

Mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerin arttığını belirten uzmanlar, yabani mantarlardan uzak durulmasını öneriyor.

 

Bayburt İl Sağlık Müdürü Karabey Kadri Karaoğlu, bahar aylarında mantar zehirlenmelerinin arttığını belirterek, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş, çiğ, pişirilmiş ya da konserve yapılarak yenmesinin ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açtığını söyledi.

Bu tür zehirlenmelerin özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi yağışların bol olduğu mevsimlerde görüldüğünü anlatan Karaoğlu, mantar zehirlenmeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

'' Mantar zehirlenmelerindeki belirtiler, tüketilen mantardaki zehrin niteliğine göre 2 ya da 6 saat sonra ortaya çıkar. Mantarın tüketilmesinden 2 saat sonra kişide uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, terleme, ağızda metal tadı, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin ortaya çıkması mantar zehirlenmesi belirtisidir. Ayrıca, mantar tüketiminden 6 saat sonra ishal, ateş, karın ağrısı görülen kişiler de zehirlenme olasılığı nedeniyle bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeli.''

HALK ARASINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

İl Sağlık Müdürü Karaoğlu, halk arasında, ''Pişirilen mantar zehirsizdir, yoğurt ile yenen mantar zehirlemez, zehirli mantar gümüş kaşıkla pişirilirse kaşık kararır, mantar sirkeli ve tuzlu suda kaynatılırsa zehri gider, kurutulmuş mantarın yenmesiyle zehirlenme olmaz'' gibi inanışlar bulunduğunu ifade ederek, bunların doğru olmadığını söyledi.

Mantar zehirlenmelerinden korunmanın tek çaresinin doğal alanlarda yetişen mantarların kesinlikle tüketilmemesi olduğunu bildiren Karaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Doğadaki mantar yerine, bünyesinde zehir barındırmayan kültür mantarları tercih edilmeli. Ancak bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla bazı mikroorganizmalar mantarlar üzerinde bulunabilir. Bu nedenle kültür mantarlarının da çiğ olarak tüketilmesi sonucu çok hafif mide ve bağırsak şikayetleri görülebilir. Vatandaşlarımız, mantar alırken ambalajlı ürünleri tercih etmeli.''

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri