Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mantar zehirlenmelere yol açıyor

09 Ekim 2008 / 12:38
Kastamonu Tarım İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, "Mantar Konusunda Atadan Kalma Yanlış Bilgiler Sahibiz. Doğru Bilinen Yanlışlar Mantar Zehirlenmelerine Yol Açıyor" Uyarısında Bulundu.
Kastamonu Tarım İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, "Mantar konusunda atadan kalma yanlış bilgiler sahibiz. Doğru bilinen yanlışlar mantar zehirlenmelerine yol açıyor" uyarısında bulundu.Mantar türleri yönünden oldukça zengin bir il olan Kastamonu'da mantar son günlerde yağan aşırı yağışlarla mantar sezonunun açıldı. Kastamonu Tarım İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada vatandaşları zehirli mantarlar konusunda uyardı. Son bir haftada Kastamonu'ya önemli oranda yağmur yağdığını hatırlatan Emiralioğlu, havaların ısınması ile birlikte mantarların yetişmeye başladığını belirtti. "Mantar konusunda atadan kalma yanlış bilgilere sahibiz." diyen Emiralioğlu, doğru bilinen yanlışların mantar zehirlenmelerine yol açtığını belirtti.

Çoğu mantar türünün istediği çevre şartının farklı olduğunu söyleyen Emiralioğlu, "Çimlenme özelliğini kaybetmemiş olan veya taşıyıcılarla yıllarca yenen mantarların yetiştiği bir yere zehirli mantar sporları taşınmış ve bu zehirli mantar sporlarının çimlenmeleri için uygun çevre şartları oluşmuş olabilir. Dolayısıyla bu mantarlar yenen mantarlarla birlikte yetişmiş olabilir. İşte halkımızın yanlış bildiği, yani yıllarca o bölgenin mantarını toplar yerim bir şey olmaz inanışı sonucu maalesef zehirlenmeler yaşanabilir." diye konuştu.

"Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar ile böceklerin yediği mantar zehirli değildir" gibi bilgiler yanlış bilgiler olduğunu kaydeden Emiralioğlu, mantarlar hakkında yanlış bilinen diğer bilgileri de şöyle sıraladı: "Ağaçlar üzerinde yetişen mantar türleri içerisinde de zehirlileri olabilir. Böceklerin yediği mantar türleri içerisinde de zehirli mantarlar olabilir. Çünkü böceklerin sindirim sistemi ve diğer organları insanlarla ve diğer memelilerle aynı olmadığı için mantar zehirinden etkilenmez. Bu ve benzeri gözlemler mantarın zehirli olup olmadığının ispatı olamaz ve zehirli bir mantarın zehiri de hiçbir şekilde yok edilemez. Yenen bir mantar ise zehirli mantara dönüşmez." (CİHAN)
Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri