Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mardin katliamında vahim iddia

08.05.2009 11:58
Bilge köyündeki katliamın sanıklarından Mehmet Sait Çelebi savcılıktaki ifadesinde istihbarat elemanı olduğunu söyledi.
JİTEM'le bağlantılı olduğu belirtilen Çelebi ifadesinde "Ben korucuyum. Aynı zamanda istihbarat sağlarım. Olay günü saat 17.00 sıralarında Ahmet üsteğmen arayarak yanına gitmemi istedi.

Ben 17.00 ile 19.00 arasında Ahmet üstteğmenin yanındaydım. Saat 19.00'da ayrılarak Mazıdağı'na geri geldim." dedi. Silah seslerinin gelmesiyle dışarı çıktığını anlatan Çelebi, "Ahmet üstteğmeni aradım. Ahmet üstteğmeni aradığım sırada olayın tam ortasıydı. Ben ateş etmedim." ifadelerini kullandı.

Katliam emrini verdiği iddia edilen 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi de savcılıktaki ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. Müşteki ve tanık ifadelerini reddeden Mehmet Çelebi "Olay saatinde evdeydim, eşim buna şahittir. Ben jandarmada susma hakkımı kullandım ve ifade vermedim." dedi. İfadesinde maktuller ve müştekilerle aralarında husumet bulunmadığını iddia eden Çelebi'ye, eşi Fersi çelebi'nin katliamda ölenlerden Fesih Çelebi ile ilişkiye girdiği ve olayın bundan kaynaklandığı iddiası da soruldu. Mehmet Çelebi ifadesinde "Bu beyanları kabul etmiyorum. Eşim kimseyle ilişkiye girmiş değildir. Bunlar iftiradır." beyanında bunuldu.

14 yaşındaki M.Ş.Ç. ise evde olduğunu ve silah seslerini duymadığını kaydetti. Abdulkadir Çelebi de yaralıları hastaneye taşımaya yardım ettiğini iddia etti. Çelebi şunları söyledi: "Ömer Çelebi'nin evinde yemek yedik. Yemek esnada 3-4 el ateş edildiğini duyduk ve dışarıya koştuk. Sait Çelebi'yi gördüm. Ona Kürtçe teröristlerin köyü bastığını söyledim ve teröristlerin geldiği tarafa doğru bir jarjör boşalttım. Su deposunun önünde mevzilenip bölük komutanını aradık. Daha sonra Ayhan Başçavuş panzerle gelerek olay yerini sordu. Ömer Çelebi panzerin üzerine binerek bize yol gösterdi."


Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri