Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mars'ta ağaçlar var

13.01.2010 22:13
Kızıl gezegenin etrafında 2006'dan beri dönmekte olan Mars Keşif Aracı (MRO) yeni bir resim gönderdi. Resimde ise görülen karbondioksitten oluşan buz örüntüler Mars'la ilgili yeni tartışmaları da başlattı.

 

 

Kızıl gezegenin etrafında 2006'dan beri dönmekte olan Mars Keşif Aracı (MRO), gezegenin kutup bölgelerinden elde ettiği fotoğraflara bir yenisini ekledi.

NASA’lı bilim insanlarından Candy Hansen, resimde görülen ağaç benzeri yapıların aslında buharlaşan karbon dioksitten oluşan buz örtüler olduğunu belirtti. Hansen, kış mevsiminde kum tepelerini örten buz örtünün yaz sıcaklarında eridiğini ve tepelerden aşağıya aktığını söyledi.
 

NASA, fotoğrafta ağaç görünümlü yapıların tepelerden akan buharlaşmış buzların geride bıraktığı koyu izler olduğunu belirtti. Ayrıca, fotoğrafta görülen toz kümelerinin, gezegenin yüzeyine düşen enkazların etkisiyle oluştuğu ifade edildi.

YENİ TARTIŞMALAR BAŞLADI

NASA son yıllarda Mars’ın kuzey ve güney kutuplarına ait tartışma yaratan birçok fotoğraf çekmişti. Bazı bilim insanları özellikle 2004 ve sonrasında ortaya  çıkan fotoğraflarda çok net bir şekilde bitki örtüsü, ağaçlar ve göllerin görüldüğünü öne sürmüş, NASA tüm bu iddiaları yalanlamıştı.


MRO aracının son çektiği fotoğraf ardından NASA’nın yaptığı açıklamalar bazı bilim insanlarını tatmin etmedi. Bilim insanları, MRO’nun Aralık 2004’te çektiği Mars fotoğraflarının, kızıl gezegende bitki örtüsü ve su olduğuna dair en büyük kanıt olduğunu ileri sürerken, NASA bu iddiaları cevapsız bıraktı.

  Radilkal 

Bu haber toplam 2674 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri