Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mars ümitleri suya mı düşüyor?

05 Ağustos 2008 / 13:34
Anka Kuşu Mars'ta su bulunca tüm dünya sevinmişti. Ama bugün gelen bir buluş haberi bu sevinci yok etti. Bakın Mars'ta umutları tüketen buluş ne?
Kızıl Gezegen'de niçin hayatın oluşmadığını gösteren önemli bir delil bulundu. Evet Mars'ta su var ama toprağında da yakıcı miktarda tuz var...

"Kızıl gezegen" olarak da bilinen Mars'ın toprağını mayıs ayından beri inceleyen "Zümrüd-ü Anka" (Phoenix) adlı robotun, Mars toprağında hayatın oluşumunu oldukça güç hale getiren bir kimyasal madde bulduğu belirtildi.

YAKICI TUZ BULUNDU

Bilim adamlarının Mars'ın kuzey kutbu yakınında, Dünya'dakini andıran ve asparagas, yeşil bezelye ve şalgam yetiştirmeye elverişli araziler bulunduğu yönünde daha önce yaptıkları açıklamalara karşın, yapılan ikinci laboratuvar testleri, Mars toprağında kimyasal olarak aktif ve son derece yakıcı bir tuz olarak bilinen “perchlorate” maddesinin bulunduğunu ortaya çıkardı.

Bilim adamları bulunan maddenin perchlorate olduğunun doğrulanması halinde Mars toprağının hayat oluşumu için daha önce inanılandan daha az elverişli olduğunun açıklık kazanacağını söyledi.

HAYAT OLUŞUMU ZOR

Görüşüne başvurulan, ancak Mars'taki araştırma ile ilgisi bulunmayan Brown Üniversitesinden bir jeolog olan Joh Mustard, bütün veriler belli olana kadar Mars toprağının potansiyel olarak hayatın oluşumunu destekleme ihtimalinin saklı tutulmasını kaydederek, “ancak ilk bakışta bu tepkisel bir bileşik. Bu genelde hayatın oluşumu ile ilgisi olmayan bir madde” diye konuştu.

PATLAYICI MADDELERDE KULLANILIYOR

Perchlorate maddesinin Dünya'da hem doğal halde hem de insan yapısı bir zehirleyici madde olarak, bazen toprakta ve yerüstü sularında bulunduğuna işaret eden uzmanlar, katı roket yakıtının ana maddesini oluşturan bu maddenin, havai fişeklerde ve diğer patlayıcı maddelerde kullanılan bir madde olduğuna dikkat çekiyorlar.Kaynak:
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri