Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mars'ın Dünya ile büyük benzerlikleri var

27 Temmuz 2008 / 14:24
Mars'ta çekilen fotoğraflar incelendikçe Kızıl gezegendeki bazı oluşumların dünyayla büyük benzerlik içinde olduğu ortaya çıkıyor. Gezegende bir zamanlar su olduğu fikri giderek güçleniyor.
Avrupa Uzay Araştırmaları merkezi, 2003 yılından beri gözlem altında tuttukları Mars'ın yüzeyine ilişkin araştırma ve incelemelerde bazı sonuçlara varmaya başladı.
Daily Mail'de yer alan haber ve resimlerde, Mars'taki bazı yüzey oluşumlarının dünya ile büyük benzerlik gösterdiği anlatılıyor. Beş yılı aşkın bir süredir elde edilen görüntülerde, bazı plato ve kanyonların oluşumunda suyun izlerinin olması ağırlık kazanıyor.
Mars'ın kuzeyindeki Echus Chasma adı verilen büyük vadi 62 mil uzunluğunda, 6 mil genişliğinde. Kanyondaki kayalıkların boyu 4 bin metreyi buluyor. NASA tarafından bu vadi, gezegenin en büyük su kaynağı olarak görülüyor. Vadinin, ABD'deki Büyük Kanyon'u andırması, buradaki yarıkların büyük bir şelale tarafından yapıldığı fikrini güçlendiriyor.

Muhtemelen bir göktaşının çarpması sonucu, bazı kraterlerde kayaların 5 kilometreye varan derinliğe yuvarlanarak oluşturduğu sivri tepecikler de inceleme altına alındı. Buralardan elde edilen veriler Mars'ta çok uzak geçmişte suyun varlığına tanıklık edecek mineralleri gün ışığına çıkardı.

Erimiş kayalar ise Mars'ta volkan patlamalarının yaşandığını gösteriyor.
NASA kısa süre önce, Phoenix uzay aracının bilimsel incelemelerinin, Mars'ın kutup bölgesinde buzun varlığını ortaya koyduğunu açıklamıştı.


posta
Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri