Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Matematik aklın dili

13 Mayıs 2008 / 09:58
Avrupa Koleji'nin geleneksel hale getirdiği eğitim sempozyumlarından altıncısı olan "Matematiksel Düşünme" sempozyumda matematik öğretiminde izlenmesi gereken yöntem ve stratejiler ele alındı.

Avrupa Eğitim Vakfı Başkanı Talip Emiroğlu ve Avrupa Koleji Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Tapan'ın açılış konuşmalarını yaptığı uluslararası sempozyuma Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Prof. Dr. Nizami Aktürk de katıldı.

Toplantıda matematiğin, insanı doğa ve topluma bağlayan ilişki sisteminin bilimi olduğu belirtildi. Ayrıca tanımlama, analiz, sentez, karşılaştırma yapabilme, kestirimde bulunabilme, hipotez kurabilme, sonuç çıkarabilme, projeksiyon yapabilme, zihinsel ve sosyal becerilerin bu bilimi öğrenmekten geçtiği kaydedildi.

Einstein'ın "Matematik aklın kendisidir", "matematik aklın dilidir" sözünden yola çıkarak, matematik öğretiminde izlenmesi gereken yöntem ve stratejileri masaya yatırıldı. Matematiksel düşünme ve yaşamımızdaki yeri, eğitim sistemimizde matematik, çocuğun matematik eğitimi ve matematiği keşfetmesi gibi konular dile getirildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri