Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mayın ve trafik mağdurlarına protez

05 Kasım 2008 / 12:25
Merkezi ABD'de bulunan “Barış İçin Doktorlar Vakfı”nın (Physician For Peace) desteğiyle 2001 yılında Dicle Üniversitesi bünyesinde kurulan Ortez ve Protez Uygulama Merkezi'nde 7 yılda 415 kişiye protez takıldı
Dicle Üniversitesi (DÜ) Ortez ve Protez Uygulama Ünitesi Teknik Sorumlusu Halit Özdoğan, Türkiye'nin bilgisayar destekli tasarım ve imalat sistemiyle (CAD/CAM) çalışan tek merkezi olan ünitede, yeşil kartlı veya hiçbir sağlık güvencesi bulunmayan mağdur vatandaşlara ayak protezi taktıklarını bildirdi.

“Param yok, ayağım yok diyorsanız bizi arayın” sloganı ile Türkiye'nin birçok yerinden gelen hastalara CAD/CAM sistemi ile bilgisayar ortamında hazırladıkları protezleri taktıklarını ve hastalardan hiçbir ücret almadıklarını aktaran Özdoğan, şöyle dedi:

“Ortez ve Protez Ünitesi'nde Amerika'da uygulanan bilgisayar sistemi ile protez hazırlıyoruz. Bu sistem sayesinde daha hassas ölçümler ile hızlı üretim yapıyoruz. Böylece daha kaliteli ve rahat kullanılır protezler hazırlıyoruz. Ünitemize yeşil kartı olan hastalar başvurabildiği gibi valilik, kaymakamlık gibi resmi kurumlardan gönderilen hastalar da var. Çoğu zaman da mağdur vatandaşlarımız üniversitemizin başhekimliğine durumlarını bildiren bir dilekçe ile başvurabiliyorlar. Tüm bu vatandaşlarımıza ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Protez malzemeleri Barış İçin Doktorlar Vakfı ve DÜ'ce karşılanıyor.

Amerika'dan bağışlanan malzemelerin Türkiye'ye transferi konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri de (TSK) zaman zaman destek veriyor. Tüm bu destekler sayesinde 2001 yılından bu yana mağdur vatandaşlarımızın uzuv kaybına bağlı mağduriyetlerini gidermeye çalışıyoruz. Hedef kitlemiz mayın patlamalarında ve trafik kazalarında ayaklarını kaybeden vatandaşlarımız. Uzuv kaybı nedeniyle ünitenin kurulduğu 2001 yılından bu yana merkezimize başvuran ve büyük bir kısmı trafik kazası mağduru 415 kişinin protez ile yürümelerini sağladık.”

“UZUV KAYBINA YOL AÇAN KAZALAR ÖNLENEBİLİR”

Özdoğan, önlenebilir kazalar nedeniyle her yıl çok sayıda vatandaşın uzuv kaybına uğradığını, trafik kazaları ve mayın patlamalarının, önlenebilir kazalar olduğunu kaydetti.

Türkiye'de proteze ihtiyacı olan insanların sayısını azaltmak için önleyici tedbirlerinin artırılması gerektiğini ifade eden Özdoğan, “Günümüzde çağdaş tedavi tekniklerinden en önemlisi önlenebilir tedavi şeklidir. Ülkemiz de bunu sağlayabilir. Trafik kazalarını, ihmal sonucu oluşan hastalıkları ve mayın patlamalarını asgariye indirebilirsek bu vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik yapısı zarar görmemiş olur” dedi.

Özdoğan, ortez protez uygulamasının, ölçü, prova, alıştırmalı rehabilitasyon ve kontrolleri içeren 4 bölümden oluşan bir süreç olduğunu da ifade ederek, çocuklara protez takmak için gelişimlerini tamamlamalarını beklemediklerini, ayağını kaybeden çocuklara cerrahi müdahalenin sona ermesinden hemen sonra protez takılmasının mümkün olduğunu bildirdi.

“CEZAEVLERİNDEKİ TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLER DE BAŞVURUYOR”

Türkiye'nin tüm bölgelerinden Ortez ve Protez Ünitesi'ne başvuru geldiğini belirten Özdoğan, zaman zaman cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin de protez talebiyle üniteye başvuruda bulunduğunu söyledi.

Bugüne kadar Mardin, Midyat ve Siirt'teki cezaevlerinden başvuruda bulunan 5 tutuklu ve hükümlüye ayak protezi hazırladıklarını da anlatan Özdoğan, son olarak Bitlis Cezaevi'nde iki ayağı olmayan bir hükümlünün ayak protezi için başvuruda bulunduğunu bildirdi.
Bu talebi karşılamak için Adalet Bakanlığı ile resmi yazışmaların yapıldığını ve protez hazırlanması süreci içerisinde bu hükümlünün Diyarbakır Cezaevine naklinin yapıldığını ifade eden Özdoğan, amaçlarının tüm mağdur vatandaşların ihtiyacına cevap verebilmek olduğunu bildirdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 2096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri