Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maymunlar bu habere üzülecek

14.09.2009 13:49
İnsan ırkının maymundan geldiğini iddia eden Darwin'in filmi ABD'ye giremedi!
Evrim teorisini bugünkü hali ile ortaya atan ve bu aldatmacanın kitlelere yayılmasına önayak olan Charles Darwin'in hayatını konu alan İngiliz yapımı filmi ABD'de gösterime sokacak dağıtımcı bulunamadı.

Creation (Yaratılış) isimli filmin yapımcısı, Oscar ödüllü Jeremy Thomas, ABD’li dağıtımcıların filmi ‘dindar Amerikan izleyici için fazla tartışmalı’ bulduğunu ve reddettiğini açıkladı.

Nitekim çoğunlukla dindar Hıristiyan Amerikalılar’ın takip ettiği movieguide.com adlı sinema sitesinde yer alan ve Creation’ı konu edinen yazıda, filmden çok Darwin tartışılıyor ve ünlü bilimci hakkında “ırkçı, bağnaz, toplu katliamların fikir babası” gibi hakaretler sıralanıyor. Site, Darwin’i Hitler’e ilham vermekle ve katliamlara, klonlamaya ve genetik mühendisliğine ‘neden olmakla’ suçluyor.

Başrolleri Paul Bettany ile Jennifer Connelly’nşn paylaştığı,.Jon Amiel tarafından yönetilen film, Darwin’in 1859’da yayımlanan başyapıtı Türlerin Kökeni Üzerine adlı kitabını hazırlama sürecinde inanç ile bilimsel gerçeklik arasında yaşadığı ikilemleri konu ediyor.

Bu yılki Toronto Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen Creation, halen ABD hariç dünyanın tüm büyük pazarlarına satılmış durumda.

“2009’da Amerika’da durumun hala bu şekilde olmasına inanamıyorum” diye konuşan yapımcı Jeremy Thomas, Amerika’da pek çok kişinin hala Dünya’nın altı günde yaratıldığına inanmasını şaşırtıcı bulduğunu söyledi.
Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri