Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mazlumder'den Almanya'ya çağrı

11.07.2009 10:38
Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Almanya’yı Müslümanlara anayasal tüm haklarını kavuşturmaya davet etti.
Almanya’daki Müslümanların anayasada yer almasına rağmen haklarının açıkça ihlal edildiğini belirten Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Almanya’yı Müslümanlara anayasal tüm haklarını kavuşturmaya davet etti.

Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Federal Almanya’da yaşayan Müslümanlara yönelik Anayasa ihlallerinin son bulması için yazılı açıklama yaptı. Almanya’nın yaklaşık 5 milyon Müslüman nüfusa sahip olduğunu belirten Ünsal, Almanya’da İslam’ın resmi din olarak tanınmamasının 5 milyon Müslüman nüfusun ve buna bağlı olarak 800 bin Müslüman öğrencinin din derslerinden mahrum edilmesinin, yasalarda teminat altına alınan bir hakkın açık ihlali olduğunu bildirdi.


Almanya Anayasası’nda, din, vicdan ve inanç özgürlüğünün teminat altına alındığını belirten Ünsal, sonuncusu Berlin’de yapılan Almanya İslam Konferansı’nın da soruna çözüm üretemediğini ifade ederek, Konferans’ın sorunu çözmek bir yana, toplantıya davet ettiği İslam karşıtı bazı kişilerin yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olduğunu da ifade eden Ünsal, şu çağrıda bulundu:

Almanya Müslümanları Anayasal tüm haklarına kavuşturulmalıdır. Alman yetkililer, Müslümanların yasal haklarının tanınmasına yönelik kararlı adımlar atmalılardır. Federal Almanya’yı, ‘inancı, dini görüşleri dolayısıyla mağdur edilemez ya da ayrıcalıklı kılınamaz’ anayasal ilkesi doğrultusunda tutum almaya çağırır, bu konudaki hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı bildiririz.”
Bu haber toplam 1032 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri