Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK Önünde Eylem

18.02.2010 13:54
Mazlum-Der Üyeleri, Erzurum'daki savcıların yetkilerinin kaldırılması kararını Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) önünde protesto etti.

Mazlum-Der Üyeleri, Erzurum'daki savcıların yetkilerinin kaldırılması kararını Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) önünde protesto etti. HSYK önünde toplanan Mazlum-Der üyeleri, ''Yargı Cuntası'' pankartı açtı.

Eylem nedeniyle polisler çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. HSYK önü Çevik Kuvvet ekipleri tarafından kapatıldı. Grup, HSYK'nın dün aldığı kararla savcılar Osman Şanal, Tarık Gür, Rasim Karakullukçu ve Mehmet Yazıcı'nın yetkilerinin kaldırılmasına tepki gösterdi. Grup adına yapılan açıklamada, alınan kararla özlük haklarını, atamalarını ve tayinlerini yürütmekle yükümlü idari kurum olan HSYK'nın hukukun alanına müdahale ettiği ve hukuki işleyişe tecavüz ettiği belirtildi.

Kararla hukukun siyasallaştığını savunan grup üyeleri, "Bununla birlikte yargıcı darbesinin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'e ifade vermesi için 26 Şubat'a kadar süre verilmiş iken gerçekleşmiş olması, yargıcıların emir komuta zinciri içerisinde yer alıp almadığına dair şüpheler doğurmaktadır" ifadelerini kullandı.

HSYK’nın kararını demokrasiye kalkışma olarak değerlendiren Mazlum-Der üyeleri, “Eğer bu kalkışma askeri makamların haklılığını ispat maksadıyla savcılar üzerinden oynanan bir oyun ise bu numarayı yemediğimizi ve bütün darbecilerle her ne olursa olsun hesaplaşacağımızın bilinmesini isteriz. HSYK aldığı  bu hukuk dışı kararla “Hukuki anlamda bir kağıt parçasına”  imza atarak, bir türlü oluşturamadığı saygınlığını  yerlebir ettiği gibi, durduğu yerin “merdivenaltı” olduğunu da tescil etmiştir” dediler.

Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri