Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MAZLUMDER: Neden Sudan, neden Darfur?

19.03.2009 20:34
2003'ten beri her yıl düzenli olarak Sudan ve Darfur'la ilgili rapor hazırlıyan MAZLUMDER, son raporunda bölgedeki insani durumu tüm detaylarıyla ortaya koyuyor.
Sudan sorununu uzun yıllardır takip eden MAZLUMDER, bu ülkeyle ve oradaki insani durumla ilgili 2003’ten beri her yıl düzenli olarak rapor hazırlıyor.

MAZLUMDER, Sudan ve Ömer Beşir hakkında yaşanan gelişmeler neticesinde oluşan merakı gidermek, kafalardaki soru işaretlerine bir nebze olsun cevap vermek ve yaşanan insani dramın sebeplerine dikkat çekmek amacıyla yeni bir rapor hazırladı.

Sudan yönetimini, yapılan hak ihlallerinden dolayı defalarca uyaran MAZLUMDER, hazırladığı bu raporlarda bölgedeki insani durum tüm detaylarıyla ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili MAZLUMDER İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki krizin farkında olmakla beraber bu krize çanak tutan emperyalist güçleri görmezden gelmenin mümkün olmadığına dikkat çekilerek, UCM’nin faaliyetlerini baltalamak için elinden geleni yapan, UCM’ye karşı kampanya yürüten, Mahkemeyi etkisiz hale getirmek için ve kendi vatandaşlarının yargılanmasına engel olmak için çok sayıda ülke ile ikili dokunulmazlık anlaşmaları imzalayan ABD’nin Sudan ve El-Beşir konusunda mahkemeyi destekleyen tavrı açık bir ikiyüzlülük örneği olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, konuyla alakalı olarak Sudan Büyükelçisi İbrahim MARER ABDURRAHİM ile görüşen MAZLUMDER Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, ziyaret sırasında Sudan Devlet Başkanı Ömer El-BEŞİR hakkında UCM tarafından verilen tutuklama kararı ile alakalı karşılıklı değerlendirmelerde bulunduğu vurgulanarak, "MAZLUMDER bu görüşmede, Darfur’da meydana gelen olaylara ilişkin olarak, Sudan’ın uluslararası kuruluşlara kapısını açması ve Darfur hadisesine ilişkin tarafsız objektif bir rapor hazırlanması gerektiğini belirtmiştir. MAZLUMDER Genel Başkanı, büyükelçinin teklifi doğrultusunda sivil toplum temsilcileri ile beraber bir heyet oluşturup Sudan’a gidebileceğimizi belirterek, büyükelçilik yetkilileri ile bu konunun detaylarını en kısa sürede netleştirmek istediklerini belirtmiştir" denildi.

Açıklamanın devamındaysa şöyle denildi:
"MAZLUMDER bu haksızlıkları dile getirirken, Ömer El Beşir’in Uluslararası Ceza Mahkemesince tutuklanması yönündeki karar sürecinin bir parçası ya da destekçisi olmamıştır. Var olan bir adaletsizliğin ortadan kaldırılması noktasında şayet Sudan’da veya dünyada oluşan bir uzlaşma varsa MAZLUMDER Hilful Fudul örneğinden yola çıkarak bu yöndeki çalışmalara ve adaletin gerçekleşmesine destek verebilir. Ancak Uluslararası Ceza Mahkemesi karar alırken bu karar etrafında oluşan şaibeleri de giderecek şekilde karar vermesi gerekir.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Afganistan ve Irak’ın işgalinde ölen yüz binlerce insanla ilgili herhangi bir karar almazken, petrol kaynakları yönünden küresel güçlerin çekişme sahası haline gelmiş bir bölgeyle ilgili böyle bir kararı nasıl alabilmektedir? Diğer önemli bir soru da bu mahkemeler neden sadece “üçüncü dünya” ülkelerinin(!) yetkililerini yargılıyorlar? Onlarca yıldır yapılan savaşlarda ölen insanların sorumluları arasında ABD ve Avrupa yöneticileri bulunmuyor mu? Ruanda’da yapılan soykırımda Belçika yetkililerinin, Irak’ta bir milyondan fazla kişinin ölümünde ABD ve İngiltere yetkililerinin, Afganistan’da yüz binlerce kişinin ölümü ve halen devam eden sivil katliamların başta ABD olmak üzere NATO üyesi ülkelerinin yetkililerinin sorumluluğu ne zaman gündeme gelecek? Dünyayı yaşanmaz hale getiren “terörle savaş” doktrinini uygulayanları, uluslar arası hukuku hiçe sayanları, CIA’nın işkence uçuşlarına imkân tanıyan (dolayısıyla işkenceye destek olan) neredeyse tüm Avrupa Ülkelerini kim yargılayacak? Bütün bu sorular mahkemenin verdiği kararın aslında adaleti sağlamaya dönük bir çabadan kaynaklanmadığını göstermektedir.

Uluslararası barış ve güvenliği sürekli kılmak ve uluslararası ceza yargılamasının adil ve objektif bir nitelik kazanması için UCM’nin güçlü ve güçsüz bütün ülkeler üzerinde etkin bir konumda olması gerekir. UCM’nin güçsüz ülkelerin yetkililerini yargılaması ancak güçlü ülkelerin yetkililerine dokunamaması mahkemeye duyulan güven ve inancı yok etme noktasına gelebilir. Unutulmamalıdır ki Adalet, küçük sineklerin takıldığı, büyük sineklerin delip geçtiği bir örümcek ağı değildir."

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

MAZLUMDER raporunda ayrıca Sudan ve Darfur konusunda çözüm önerileri de sundu. Öneriler şöyle sıralandı:
Sudan hükümeti, uluslararası arabulucular gözetiminde yapılacak bir barış sürecini başlatmayı kabul ederek, ateşkesin denetimi için İslam ülkelerinden ya da Afrika ülkelerinden barış gücü askerlerinin Darfur’a yerleştirilmesini önerebilir. Yine Hartum hükümeti, sivillerin zarar görmemesi için her türlü silahlı operasyonu durdurma kararlı lığını göstermeli ve adı sivil katliamlarına karışmış olan milisleri cezalandırmalıdır. Bölgeye insani yardımın ulaşması için gerekli kolaylıkları göstermeli ve yerinden edilmiş olanların geri dönüşü konusunda uygun zemini hazırlamalı, zarar görenlere tazminat ödemelidir.

Hükümet karşıtları da derhal ateşkese uyarak, gerilimi tırmandıracak her türlü davranıştan kaçınmalıdır. Bölgeye giden yardım görevlilerine ve kuruluşlara saldırı düzenlemeyecekleri konusunda kesin kayıt koymalıdır.

Uluslararası toplum, ABD’nin çıkarlarına hizmet etme şeklinde anlaşılacak baskılardan vazgeçerek bölgede kalıcı bir barış için BM dışında bir barış platformu oluşturmalıdır. Bu konuda İslam Konferansı Örgütü, Afrika Birliği ya da Arap Birliği Örgütü daha aktif roller üstlenebilir.

Bölgeyle ilgili yapılacak her türlü barış girişiminde sömürü eksenli değil adalet merkezli bir bakışla hareket edilmesi ve barış sürecinin kısır çıkarsal ilişkilerden uzak tutulması gerekmektedir. Bunun için oluşacak barış sürecine önce Sudan’ın daha sonra komşularının ve Afrika Birliğinin müdahil olması gerekmektedir.

Gerek Sudan yönetimi ve gerekse Darfur’daki muhalif hareketlerin ortak inisiyatifiyle tarafsız ülkelerden bölgeye barış gücü gönderilebilir. Ancak gönderilecek barış gücünün bölgedeki barışı tesis etmenin dışında bir hedefi olmaması gerekmektedir. Barış gücü komutanlığını BM gibi kurumlara değil oluşturulacak olan tarafsız kurullara bırakılması gerekmektedir.

Bunun dışında, barış sürecini bozacak gelişmelerin önüne geçebilmek için tarafların konsensüsüyle ortak bir yargı mekanizması oluşturulabilir.

-NEDEN SUDAN? NEDEN DARFUR? RAPORUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN-
Bu haber toplam 1338 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri