Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıtay önünde kınama eylemi

21.10.2010 12:58
MAZLUMDER Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, üniversitede başörtüsü serbestisinin laikliğe aykırı olduğu yönündeki sözlerini protesto etti.

Cumhuriyet Başsavcılığı önünde açıklama yapan MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Yalçınkaya'nın yapmış olduğu açıklamayı kuvvetler ayrılığı ilkesini hiçe sayan ve yasama organına emir veren tehdit eden bir açıklama olarak niteledi. Ünsal, Yalçınkaya'yı, ideolojik saplantılarından kurtulmaya, hukuka ve evrensel değerlere saygı duymaya davet etti.

Söz konusu açıklamayı dini değerlere dair insan hak ve özgürlüklerinin kullanımına yönelik yaklaşım olarak değerlendiren Ünsal, açıklamanın modası geçmiş modernist din algısına sahip bir zihnin yaklaşımı olduğunu söyledi.

Açıklamanın bir hukuk metni olmaktan çok ideolojik muhtıra dilinin kullanan bir açıklama olduğunu belirten Ünsal, "Fiili bir durum olarak uygulanan başörtüsü yasağına temel teşkil eden dayanakların hukukiliği konusundaki sorunları taammüden dikkatten kaçırmaktadır. Açıklama metninde Anayasa Mahkemesi'nin yasa koyucu gibi davranamayacağı, temel haklara ilişkin kısıtlamaların ancak yasa ile yapılabileceği gibi en temel hukuk bilgisi göz ardı edilmiş, politik ve ideolojik bir dil kullanılmıştır." diye konuştu.

Başsavcı Yalçınkaya'nın açıklamasındaki hukuki sorunların bununla da sınırlı kalmadığını ifade eden Ünsal şöyle devam etti: "Başsavcı hayatın rutini ve realitesi içerisinde eski anlamını yitirmiş olan ve kendisinin dahi 'şapka giymek' gibi bir kısım hükümlerini uygulamadığı 'Devrim Yasaları'na atıf yaparak, nostalji ile realite arasında intibak zorluğu çektiğini de göstermektedir."

Eylem nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Açıklamanın ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri