Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mazotta KDV indirimi düşünülmüyor?

03.04.2009 11:29
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, mazotta KDV ile ÖTV'de indirim yapılmasının düşünülmediğini bildirdi.
Unakıtan, MHP Hatay Milletvekili Turan Çirkin'in, özellikle çiftçilerin kullandığı mazottaki KDV ve ÖTV'in neden düşürülmediğine ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, Petrol Piyasası Kanunun yürürlüğü girdiği 2005 yılından itibaren akaryakıt ürünleri fiyatlarının arz-talep dengesi içinde serbestçe belirlendiğini, Maliye Bakanlığının müdahalesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Özel Tüketim Vergisi Kanununda 1 Temmuz 2008 tarihinde yapılan değişiklik sonucu motorin türleri itibariyle birim başına 0,9345 TL ile 1,0045 TL arasında ÖTV alındığını anımsatan Unakıtan, şunları kaydetti:

''Ancak tarımsal üretimde kullanılan motorin türleri için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bütçesinden destekleme yapılmaktadır.

Mazot teslimlerinde uygulanmakta olan katma değer vergisi oranının indirilmesine yönelik talepler, uygulanan ekonomik program ve bütçe politikaları açısından kamu gelirlerinde önemli azalmaya yol açabilecektir. Bu nedenle, katma değer vergisi oranı ile özel tüketim vergisi tutarlarında herhangi bir indirim düşünülmediği gibi Bakanlığımızda da bu yönde bir çalışma bulunmamaktadır.''
Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri