Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEB'den Fatih Projesi

22.11.2010 13:35
Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın işbirliği ile gerçekleşen Fatih Projesi imza töreni Rixos Otel'de yapıldı.

Fatih Projesi'yle okullar teknoloji ile donanacak  

 Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (Fatih) Projesi ile 3 yıl içerisinde 614 bin 364 diz üstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı ile 38 bin 688 çok amaçlı fotokopi makinesi ve akıllı tahta, 40 bin okuldu öğrenci ve öğretmenlerle buluşacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın işbirliği ile gerçekleşen Fatih Projesi imza töreni Rixos Otel'de yapıldı. Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldım ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende söz alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, proje ile Türkiye'nin en büyük eğitim hamlelerinden birinin başlatıldığını söyledi. Son 8 yılda okulların tamamına kurulan bilgisayar sınıfları ile bütün öğrencilerin bilgisayar okur yazarı yapıldığını kaydeden Yıldırım, "Eş zamanlı olarak bilgisayar okur yazarlığının tabana yayılması içinde kütüphanelere, halk eğitim merkezlerine, mesleki eğitim merkezlerine, kışlalara, vatandaşların yoğun olduğu terminallere kamu internet erişim merkezleri kurduk." dedi.

Vatandaşların kamu hizmetlerini elektronik ortamdan almalarını sağlayacak e-devlet projesini de başlattıklarını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti: "Bugün artık okullarımızın hemen hemen tamamında bilgisayar sınıfları, bin 500 okulumuzda bilgisayar destekli fen laboratuvarları, 18 bin 500 okulda yazarlık yazılım programı, 12 bin okulda da geniş bant internet erişimi alt yapısı gerçekleştirildi. 5 bin 200 köy okuluna da uydu üzerinden internet erişimi sağlandı. Okullarımızın tamamında internet kullanım ücretlerini de bakanlık üstlendi."

Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanacak bu protokol ile birlikte yaklaşık 1.5 milyar TL'ye mal olacak akıllı sınıf projelerinin başlatılacağını dile getiren Yıldırım, "Artık öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz tebeşir tozu yutmaktan kurtulmuş olacak. Ve interaktif bir eğitim öğretim sürecini okullarımızda başlatmış olacağız." diye konuştu. Projenin 4 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış olacağını dile getiren Yıldırım, "Böylece bütün okullarımız akıllı sınıflara sahip olacaktır." ifadesini kullandı.

Yapılan yatırımlar sonucu son 8 yılda çevirmeli internetten geniş bant internet erişimine geçildiğine dikkat çeken Yıldırım, "Afrika seviyesinden aldığımız bilgi iletişim teknolojilerini bugün Avrupa'nın ilk beşine getirmiş durumdayız." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı'nın sorumlu vatandaş projesini de başlattığını kaydeden Yıldırım, şunları dile getirdi: "İlköğretim okullarının 4. ve 5. sınıf öğrencileri, öğretmenleri, velileri, servis sürücülerine yönelik yapılacak eğitim, tanıtım, bilgilendirme faaliyetlerini kapsayan bir projedir. Böylece, trafikte can güvenliğinin artırılmasını sağlayacak bilgilendirmenin okullarımızdan başlayarak tüm vatandaşlara yaygınlaştırılması hedefleniyor."

"3 YILDA 614 BİN DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR VE PROJEKSİYON CİHAZI 40 BİN OKULUN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİSİYLE BULUŞACAK"

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Fatih Projesi ile bilişim teknolojisi laboratuvarlarında bulunan bilgisayar internet bağlantısı ve teknolojik donanımı, bir ileri aşama olarak tüm dersliklere taşımayı amaçladıklarını söyledi. Çubukçu, projenin eğitimde bir çağ kapatıp, yeni bir çağ başlatacağını kaydetti.

Çubukçu, 2002 yılında 85 öğrenciye bir bilgisayar düşerken, 2010 yılında 15 öğrenciye bir bilgisayar düştüğüne dikkat çekerek, "Amacımız, ülkemizin her yerindeki öğrencinin sosyo-ekonomik durumu ve şartları ne olursa olsun bilişim teknolojisi olanaklarından faydalanmasıdır." dedi.

Bilişim teknolojisinin BT laboratuvarlarından sınıflara taşınması ile öğrencilerin bilgiye daha rahat ulaşacağını söyleyen Çubukçu, şunları dile getirdi: "40 bin okulumuzun, 620 bin dersliğine birer adet diz üstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı kurulacak. Her dersliğe geniş bant internet erişimi sağlanacak. Her okula, dinamik akıllı tahta ve çok amaçlı ağ yazıcısı sağlanacak."

Projenin en önemli ayaklarından birinin öğretmenin hizmet içi eğitim olduğuna dikkat çeken Çubukçu, "Bu kapsamda okullarımızda görev yapan 608 bin öğretmenin yüz yüze ve uzaktan eğitim aracılığı ile hizmet için eğitim faaliyetlerine katılmalarını sağlayacağız. Böylelikle öğretmenlerimiz sınıflara sağlanan donanım alt yapısını, eğitsel e-içerik ve BT'ye uyumlu hale getirilen öğretmen kılavuzlarıyla birlikte etkin biçimde kullanma becerilerini geliştirmiş olacaklar." şeklinde konuştu.

Çubukçu, proje sonunda öğretmen eğitimine yönelik Türkiye'nin her ilinde en az bir adet uzaktan hizmet içi eğitim sınıflarının da kurulmuş olacağını vurguladı.

Teknoloji ve internetin güvenli kullanımının en az bilginin kendisi kadar önem kazandığına işaret eden Çubukçu, "Özellikle öğrencilerimizi zararlı içeriklerden korumak ve her türlü istismarı önlemek amacıyla güvenli internet kullanımı için gerekli alt yapı kurulmalıdır. Bilinçli ve güvenli BT kullanımının sağlanması bileşeni kapsamında eğitim-öğretim süreçlerinde BT araçlarıyla birlikte internetin de bilinçli ve güvenli kullanımını sağlamak için gerekli donanım, yazılım ve hizmet içi eğitim altyapısının kurulması sağlanacaktır. Bu alt yapıyla hem öğrencilerimizin hem de öğretmenlerimizin internet kullanımı ve bilişim suçlarıyla ilgili farkındalıkları hizmet içi eğitim yöntemiyle artırılarak bilgiye ulaşma ve kullanmada güvenli bir ortamda olmaları sağlanacaktır." diye konuştu.

Proje kapsamında, 3 yıl içerisinde 614 bin 364 dizüstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı ile 38 bin 688 çok amaçlı fotokopi makinesi ile akıllı tahtanın 40 bin okulun öğrenci ve öğretmenleriyle buluşmuş olacağını dile getiren Çubukçu, "Fatih Projesi'nin ilk adımı olarak 2011 yılının hemen başında bin 629 ortaöğretim okuluna 5 bin 636 dizüstü bilgisayar, 5 bin 636 projeksiyon, bin 312 çok amaçlı fotokopi makinesi sağlanacaktır." şeklinde konuştu.

PROJENİN 3 YILDA TAMAMLANMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (Fatih) Projesi kapsamında, 570 bin dersliğe diz üstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve her okula çok amaçlı fotokopi makinesiyle internet alt yapısı sağlanacak. Her okulda en az bir sınıf, akıllı tahta, doküman kamerası ve mikroskop kamerayla donatılacak. Her ders için e- kitap ve öğrenme nesneleri hazırlanacak.

Yakaşık 600 bin öğretmenin sınıflara sağlanan donanım alt yapısını, öğretmen kılavuzlarıyla birlikte etkin biçimde kullanma becerilerini geliştirmeye dönük hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılımları sağlanacak. Proje sonunda, diğer kamu kurumlarının da kullanabileceği, her ilde en az bir adet uzaktan hizmet içi eğitim sınıfları kurulmuş olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülecek olan Fatih Projesi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenecek. Projenin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor. Birinci yıl ortaöğretim okulları, ikinci yıl ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yıl ise ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarında Bilişim Teknolojisi donanım alt yapısı, e-içerik, öğretim programı, hizmet içi eğitim ve bilinçli güvenli internet kullanımı aşamalarının tamamlanması amaçlanıyor. CİHAN

 

 

 

 

Bu haber toplam 5546 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri