Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEB'in İsrail Tavrı Tartışılıyor

MEB'in okullara "İsrail mallarını boykot etmeyin" talimatı gönderdiği ortaya çıktı.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzasıyla tüm okullara, yıl başında gönderilen ilk genelgede, Türkiye’deki bütün öğrencilerin Gazze’deki İsrail saldırıları sonucu hayatlarını kaybeden öğrenciler, çocuklar ve sivil insanlar anısına bir dakika saygı duruşunda bulunmaları istenmişti.

İkinci daha da ilginç; 13 Şubat 2009 tarihinde yine Bakan Çelik’in imzasıyla tüm okullara gönderilen genelgede, bu kez “İsrail mallarının boykot edilmemesi” çağrısında bulunuldu. Çelik, genelgede okul müdürlerinden de bu tip olası boykotların önüne geçilmesi için gerekli tedbirleri almalarını istedi.

Üç paragraftan oluşan genelge şöyle:

İsrail’in “Gazze’ye yönelik saldırılarını finanse ettiği iddiasıyla” Türkiye’de bulunan birçok uluslararası şirkete ve ürünlerine yönelik boykot çağrıları yapıldığı, çeşitli kurumların bu yönde girişimleri olduğu, bu faaliyetlerde okullarımızın ve öğrencilerimizin de kullanılabileceği duyumları alınmaktadır.

Dünyada global ekonomik krizin yaşandığı ve birçok ülkenin bu krizden olumsuz etkilendiği, ülkemizin etkilenmemesi için çeşitli önlemlerin alındığı bilinmektedir. Ülkemizin uluslararası alanda ekonomik gücünü arttırmak ve yatırımcı güvenini sağlamak için yılardır verdiği mücadele sonucunda gelinen nokta memnuniyet verici olup bu kapsamda çalışmalar devam etmektedir. Bu süreçte uluslararası firmalar ülkemizde doğrudan yatırımda bulunarak; yaptıkları ihracat, sağladıkları istihdam, ve ödedikleri vergilerle ülkemiz ekonomisine ve insanına büyük katkılar sağlamaktadır.
Gazze’de yaşananlar herkesi büyük üzüntüye sevketmiş ve kalıcı barışın sağlanması için ülkemiz tüm kurum ve kuruluşları ile bir bütün olarak gerekeni yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Global ekonomik krizden etkilenmemek ve Gazze’deki barış sürecini olumsuz etkilememek için, okullarımızda yukarıda belirtilen olumsuz girişimlerin olmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını rica ederim.” (Zeynep Gürcanlı / HÜRRİYET)
Bu haber toplam 966 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri