Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEB türbanlılara sahip çıktı

29.10.2009 11:38
Başörtülü olduğu için Çanakkale gezisine alınmayan iki kızın ardından Milli Eğitim Bakanlığı bir yazı gönderdi.
Muğla’da Çanakkale’ye giderken otobüsten indirilen Büşra Pirci’nin ardından, Mardin’de de Merve Akgül başörtüsü nedeniyle Çanakkale’ye gidememişti.

Muğla’da otobüsten indirilen Büşra Pirci’nin yaşadıklarını Haber 7 kamuoyuna duyurmuş ve olay büyük tepki almıştı. Aynı olayın birkaç gün sonra Mardin’de yaşanması ise tepkiyi daha da arttırdı.

Zaman gazetesinden İbrahim Aslıoğlu'nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan il milli eğitim müdürlükleri ve okullara gönderdiği yazıda "öğrencilerin gezilerde kılık kıyafet yönetmeliğine uyma zorunluluğu bulunmadığı" vurgulandı.

GEZİLERDE ZORUNLULUK YOK

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 6 yıldır düzenlediği 'Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi' kapsamında Çanakkale'ye giden öğrencilerden başörtülü olanların otobüsten indirilmesi olayları üzerine bakanlık, il milli eğitim müdürlükleri ve okulları uyardı. MEB Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül imzalı yazıda "öğrencilerin gezilerde kılık kıyafet yönetmeliğine uyma zorunluluğu bulunmadığı" vurgulandı.

RESMİ TÖREN DIŞINDA KIYAFET SERBEST

Bakanlığın 23 Ekim 2009 tarihli yazısında Cumhuriyet eğitim gezilerinde uyulması gereken esas ve usullerin daha önceki yazılarda belirtildiği hatırlatılarak, buna rağmen gazetelerde eğitim gezilerine katılan öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olarak hareket etmedikleri için programdan çıkarıldıkları, gezi rehberlerinin bu konuda öğrencilere müdahale ettiklerine ilişkin haberlerin yayınlandığı belirtildi. "Söz konusu geziye katılan öğrencilerimizin resmi törenler dışında kılık kıyafet yönetmeliğine uyma zorunluluğu bulunmamaktadır." denilen yazıda, rehberlerin de öğrencilere müdahalede bulunamayacağının altı çizildi. Her gezi otobüsünde valiliklerce görevlendirilen iki yönetici veya öğretmen bulunduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi: "Şartname gereği otobüslerde yüklenici firma tarafından görevlendirilen profesyonel turist rehberlerinin öğrencilere müdahale yetkileri bulunmamaktadır." Geziye katılan öğrencilerin bu açıklamalar doğrultusunda gezilerini başarıyla tamamlamaları hususunca valiliklerce gerekli duyarlılığı göstermeleri istendi.

BÜŞRA VE MERVE GEZİYE KATILAMAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Muğla'da Büşra Pirci ve Mardin'de Merve Akgül Çanakkale gezisine, başörtülü oldukları gerekçesiyle katılamamışlardı. 2003 yılında 'Çanakkale Eğitim Gezileri' adıyla başlayan, 2006 yılından itibaren ise kapsamı genişletilerek 'Cumhuriyet Eğitim Gezileri' yapılıyor. Proje kapsamında bu yıl 7 bin civarında öğrencinin katıldığı geziler, 5 Ekim ile 7 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenleniyor.
Bu haber toplam 2574 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri