Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEB'den Öğretmenlere Bandrol Uyarısı

13 Aralık 2008 / 10:15
Öğretmenlerin paraları ile inşa edilen öğretmenevlerinin kullanımına Milli Eğitim Bakanlığı'nden bandrol engellemesi geldi.
Sadece 2009 yılı için 60 YTL bandrol ücreti ödemek zorunda olan öğretmenlerin bandrol almaması halinde ise "normal" ücretlendirmeye tabi olacaklar.

Öğretmenlerin paraları ile inşa edilen öğretmenevlerinin kullanımına Milli Eğitim Bakanlığı'nden bandrol engellemesi geldi. Sadece 2009 yılı için 60 YTL bandrol ücreti ödemek zorunda olan öğretmenler, bandrol almaması halinde ise "normal" ücretlendirmeye tabi olacaklar.


Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmene Hizmet ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, 26 Kasım 2008 tarihli genelge ile öğretmenlere "üyelik" şartları getirdi. Daire Başkanı Fahrettin Kavşut imzası ile gönderilen "2009 Yılı Üye Aidatı ve Bandrol Rengi" konulu genelgede, öğretmenevleri ve öğretmen lokallerine üye olmak isteyen ve üyelik şartlarını taşıyanlar için ülke genelinde bütün öğretmenevi ile öğretmen lokallerinde 2009 yılı üye bandrol ücreti 60 TL olacağı bildirildi. Söz konusu ücret istenirse 12 aya bölünerek ödenecek. Öğretmenevi, öğretmenevi ve akşam sanat okullarına gelen üyelerden kartları istendiğinde, 2009 yılı bandrolü bulunmayanlardan 1 Şubat 2009 tarihinden itibaren ise "kamu" ücreti alınacağı vurgulanan genelgede, "Öğretmenevi, öğretmenevi ve akşam sanat okulu, öğretmen lokaline devam eden üyelerin üye kartlarındaki bandroller, kurum yetkilileri tarafından mutlaka kontrol edilecektir" denildi.

-EĞİTİM SENDİKALARI YARGI YOLUNA GİDECEK-

Diğer birçok kamu kurumu mensupları kendi kurum haklarından bandrolsüz faydalanırken, söz konusu genelge ile öğretmenlerin paraları ile inşa edilen öğretmenevlerin kullanılması adeta öğretmenler için zorlaştırıldı.

Konuyu gündeme taşıyan eğitim sendikaları, söz konusu genelgenin geri çekilmesi için Bakanlığa başvururken, genelgenin geri çekilmemesi halinde konuyu yargıya taşılacaklarını bildirdiler.

Bu haber toplam 1570 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri