Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt sayısı Meclis`i karıştırdı

05.11.2009 17:31
DTP`li Hasip Kaplan`ın sözleri tartışma çıkardı, kavganın eşiğinden dönüldü...

2010 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu`nda, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan`ın Türkiye`de yaşayan Kürtlerin sayısıyla ilgili sözleri tartışmalara neden oldu. DTP grubu adına söz alan Kaplan, kültürel farklılıkların, ayrılıkların değil zenginliğin harcı olduğunu söyledi.

BÖLÜCÜLÜK YAPMA
"Türkiye`de 20 milyon Kürt yaşadığını" iddia eden Kaplan`a, AK Parti İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya, "Arttır, arttır. 35-40, 50-60 falan... Bölücülük yapma" diye tepki gösterdi.

TUİK ARAŞTIRMA YAPSIN, SİZ YÜZLEŞMEKTEN KORKUYORSUNUZ
Kaplan, Türkiye İstatistik Kurumu`nun (TÜİK) iktidarın emrinde olduğunu ileri sürerek, "Yaparsınız bir sayım, kaç tane Kürt var, kaç tane Çerkez var, kaç tane Arap var? Boşnak var, Arnavut var. Bütün bunlar ülkemizin zenginliği. TÜİK doğru dürüst bir bilimsel araştırma yapıp, herkesin ne kadar olduğunu... Ama siz bunlarla yüzleşmekten korkuyorsunuz?" diye konuştu.

HEPİMİZ TC VATANDAŞIYIZ
DTP`li Kaplan`a, bunun ne faydasının olacağını soran Büyükkaya, "Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız" dedi. Bunun üzerine Kaplan, Anadolu`yu bir çiçek bahçesine benzeterek, "Koparın bütün çiçekleri, bir tane çiçek bırakın orada. O bahçe olur mu? Zenginlik olur mu?" diye sordu.

KAFANIZ ALANA KADAR BUNU ANLATACAĞIZ
"Hergün aynı şeyleri konuşuyorsunuz, abartarak, bölücülük yaparak bunlar yapılmaz"diyen Büyükkaya`ya, Kaplan, "Kafanız alana kadar bunu anlatacağız. Herkes kendi kimliğiyle, diliyle özgür yurttaş olarak yaşayacak" karşılığını verdi.

MHP VE AKP`Lİ VEKİL ARASINDA ATIŞMA
Bu sırada, ayağa kalkan MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, Başkanlık Divanı üyesi olan AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç`in kendisine "Kaplan senin yanında oturuyor, sen müdahale et" dediğini iddia ederek, Bilgiç`e tepki gösterdi.

BEN SENİN ASKERİN MİYİM, BABANIN OĞLU MUYUM?
"Böyle rezillik olmaz. Sen bana böyle konuşamazsın" diyen Ayhan, Bilgiç`e, "Ben senin askerin miyim.? Adam söylüyor, ben konuya müdahil oldum mu? Ben senin babanın oğlu muyum?" ifadelerini kullandı.

Tartışmanın yatışmasının ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili Recai Berber, CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan`a söz verdi.

Kaptan`ın konuşmasının ardından söz almak isteyen MHP`li Ayhan, ayağa kalkarak, yüksek sesle AK Parti`li Bilgiç`e yeniden tepki göstermeye başladı. "Neden bağırarak konuşuyorsun?" diyen AK Parti`lilere Ayhan, "Böyle rezillik olmaz. Türkiye`yi bölme konusundaki metot tartışmalarına bizi alet etmeyin" dedi.

UTANILACAK TAVIR OLSA ÖZÜR DİLERİZ
Başkanlık Divanı Kürsüsüne doğru yürüyen Ayhan`ı, DTP`li Kaplan ile diğer MHP`li milletvekilleri durdurdu. Bilgiç de Başkanlık Divanı kürsüsünden kalkarak, milletvekilleri sırasına oturdu ve "Utanılacak tavır olsa özür dileriz" dedi. Tartışma, Başkanvekili Recai Berber`in CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz`a söz vermesiyle sona erdi.

DİVANA GÜVENİMİZ KALMADI
Daha sonra yeniden söz alan DTP`li Hasip Kaplan, Bilgiç`in Başkanlık Divanı kürsüsüne yeniden oturmasını eleştirdi. "Ya Bilgiç özür diler ya da Başkanlık Divanına güvenimiz kalmamıştır" diyen Kaplan, Meclise geldikten itibaren MHP ile yan yana oturduklarını, şimdiye kadar birbirlerine karşı en küçük bir saygısızlıkları bulunmadığını söyledi. Elini masaya vuran Kaplan, Bilgiç`e hitaben "Ya kürsüden inersin ya da müzakereler devam etmez. Ben buradayken siz o kürsüde oturamazsınız" diye bağırdı. AK Parti`li milletvekilleri Kaplan`a "Tahrik etme" karşılığını verdi.
 

Bu haber toplam 2720 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri