Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis'i karıştıran afiş

09 Temmuz 2008 / 10:02
DTP'li Sırrı Sakık'ın gözaltında kaybolduğu iddia edilen HADEP'lilerin fotoğraflarını TBMM kürsüsüne asması tansiyonu yükseltti.
DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın gözaltında kaybolduğu iddia edilen eski HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile İlçe Sekreteri Ebubekir Deniz'in fotoğraflarının bulunduğu afişi TBMM Genel Kurulundaki kürsüye asması tartışmalara neden oldu.

Başkanvekili Güldal Mumcu'nun başkanlığında toplanan TBMM'de gündemdışı söz alan DTP'li Sakık, 2001 yılında dönemin HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile parti yöneticisi Ebubekir Deniz'in, ilçede partinin örgütlenmesini sağladıktan sonra jandarma tarafından gözaltına alındığını ileri sürdü.


O tarihten itibaren bu kişilerden haber alınamadığını ileri süren Sakık, "Bunlar ülkenin gencecik insanlarıydı. Belki bugün yaşasalardı, parlamento grubunda olacaktı. Ama hiçbir dönem bunların faillerinin araştırılması kimsenin aklından geçmedi" dedi.

Sakık, bu sırada yanında getirdiği Tanış ve Deniz'in fotoğraflarının yer aldığı afişi, Genel Kurul kürsüsüne astı.

AK Parti'li milletvekilleri, Sakık'a tepki göstererek, afişi indirmesini istedi. Bunun üzerine Sakık, "Niye rahatsız oluyorsunuz? Bu insanlar bu ülkenin vatandaşları değil miydi? Niye rahatsız oluyorsunuz? Hani demokrattınız, hani çetelerden hesap soruyordunuz? Bu insanlar gözaltına alındılar ve hala kayıp. Niye tepki gösteriyorsunuz? Siz bu kadar demokratsınız. Bu ülkede faili meçhul cinayetler işlendi. Türkiye halkı, AKP'nin ne kadar demokrat olduğunu görmeli" diye konuştu.

AFİŞİ KENDİSİ KALDIRDI

Bu sırada, AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun, Başkanvekili Mumcu'nun yanına giderek, afişin indirilmesini talep etti. Bunun üzerine Başkanvekili Mumcu, Kavas'a talimat vererek, afişi almasını istedi. "Lütfen" diye tepki gösteren Sakık, kavasa afişi vermedi ve bir süre sonra kendisi kaldırdı.

Genel Kurul kürsüsünün halkın kürsüsü olduğunu ifade Sakık, "Burası çetelerin kürsüsü değil. Ergenekon çeteleri bunları katletti. Bunlar bu ülkenin vatandaşı değil mi? Sizin ilçe başkanınız olmuş olsaydı ne yapardınız? Sizin vatandaşınız olsaydı ne yapardınız?" dedi.

SAKIK ÖZÜR DİLEDİ

Bunun üzerine AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci, "Sayın Başkan kürsüden bölücülük yapıyor" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Sakık, "Özür diliyorum, ben böyle bir şey kastetmedim. 'Sizin partinizden olsaydı ne yapardınız?' demek istedim" karşılığını verdi.

Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri