Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mecliste namert tartışması

03 Temmuz 2008 / 18:40
Meclis de gündeme ayak uydurdu. Ergenekon'u konuştu. "Namert' sözleri havada uçuştu. Peki kim bu namert?
Ergenekon soruşturmasında dün yapılan gözaltılar Ankara’da siyasi tansiyonu yükseltti. CHP’li Sevigen’in sözlerine AK Parti ve DTP’liler sıra kapaklarına vurarak ve laf atarak tepki gösterirken, Sevigen “Darbeyi savunan namerttir” dedi.

SEVİGEN ERGENEKON GÖZALTILARINI ELEŞTİRDİ

TBMM’de bugün darbe tartışması vardı. CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, gündemdışı söz alarak Ergenekon soruşturmasında dün gerçekleştirilen gözaltıları eleştirdi.
Sevigen, Türkiye’nin aydınlarının, ya darbe dönemlerinden önce ya da darbe dönemlerinden sonra görülen uygulamalarla, iddianame hazırlanmadan, ne olduğu belli olmayan davalarla gözaltına alındığını söyledi.

BAKANLARA SATAŞTI

Sevigen, aydınların haklarındaki suçlamaları bilmeden aylarca içerde yattıklarını, gece yarısı evlerinden alınan gazetecilerin, “Sanki terörist, birilerinin ırzına geçmiş katil gibi 10 metrelik mesafeye ellerine kelepçe vurularak götürüldüğünü” savundu. Mehmet Sevigen’in “Tüpraş’ı, Tekel’i, Türk Telekom’u, limanlarımızı satanlar bakan olarak bu koltuklarda oturuyorlar. Laik demokratik Cumhuriyet’i savunanlar ise ‘Mustafa Kemal’ dedikleri için içerde yatıyorlar. Böyle bir ülkede yaşıyoruz” sözleri üzerine AK Parti ve DTP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.

AK PARTİ’LİLER ‘YAZIKLAR OLSUN’ DİYE BAĞIRDI

Tepki üzerine “Neden, niye bağırıyorsunuz?” diye soran Sevigen, “İddianameler çıkıncaya kadar insanlar suçsuzdur. İddianameler belli olmadan insanlara ceza kesiyorsunuz, insanları mahkum ediyorsunuz. Hem yargıç hem savcı oluyorsunuz. Tarih bunları yazacak” dedi.

Sevigen’in konuşması sırasında AK Parti’li bazı milletvekilleri “Yazıklar olsun” diye bağırdı.

"DARBEYİ SAVUNAN NAMERTTİR"

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen, kendisine, “Darbeyi savunmak size hiç yakışmıyor” diye laf atan DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’a “Sana hiç yakışmıyor” diye tepki gösterdi.

Sakık’ın, “Siz demokrasiyi savunmalıydınız” demesi üzerine Mehmet Sevigen, demokrasiyi savunduklarını, partisinin demokrasiyi savunan bir gelenekten geldiğini söyledi.

Sevigen’e, DTP’li Sakık “Darbecileri savunuyorsun” diye tekrar laf attı. Bunun üzerine Sevigen, “Darbeyi savunan namerttir. Darbecilerden yana olanlar da namerttir” dedi.

ERGENEKONCU’ DİYE LAF ATTILAR

AK Parti’li bazı milletvekillerinin de Sevigen’e tepki gösterirken “Darbeci”, “Ergenekoncu” diye laf attıkları duyuldu.

CHP’li Sevigen’in ardından söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye’nin, “Darbecilerle mi devam edecek yoksa demokrasi ile mi devam edecek?” şeklindeki bir yol ayrımında olduğu bir süreçte, darbeyi savunmanın parlamenter demokratik sistemde bir milletvekiline yakışmayacak bir düşünce olduğunu söyledi.

Mustafa Elitaş, bir daha TBMM kürsüsünden darbeyi savunan konuşma yapılmamasını temenni etti.

SEVİGEN: YALAN SÖYLEMEK SİZE YAKIŞIYOR MU?

Tekrar kürsüye gelen CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen, “Biz, bu ülkede hiçbir zaman darbeyi savunan siyasi parti değiliz” dedi.

Sadece insanların, hangi insanlar olursa olsun, iddianameleri daha ortada olmayan suçlardan dolayı içerde yatmasına karşı çıktıklarını belirten CHP’li Sevigen, “Bunu savunmak, darbeyi mi savunmak Allah aşkına? Sizler de geçmişte savunmadınız mı? Böyle bir günde yalan söylemek size yakışıyor mu?” diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri